Skrýt nabídku

Byt v Rumburku navštívil nečekaný host

Rumburk, 18. 11. 2010 – Nečekaný host zavítal v pondělí 15. listopadu do bytu v Rumburku - Na Podhájí. Jednalo se o netopýra, který využil otevřeného okna a pod rouškou večerního šera vletěl otevřeným oknem do ložnice, patrně v domnění, že se jedná o dobrý úkryt. Majitelku bytu vylekal natolik, že místnost opustila a raději přespala v jiném pokoji. Uvolněného prostoru netopýr využil a uložil se ke spánku v záhybech závěsů.

Příští den v dopoledních hodinách se bezradná majitelka bytu obrátila na Správu Národního parku České Švýcarsko s prosbou o pomoc. Zaměstnanci správy parku netopýra v bytě dohledali a uložili do transportní bedýnky. Po převozu na správu parku obdržel vodu a byl uložen k odpočinku do tmavé místnosti do doby, než se opět setmí. Po vyřízení formalit zahrnujících určení druhu a změření byl netopýr převezen do blízkosti místa nálezu a vypuštěn, aby mohl začít opět úspěšně lovit a najít si jiný vhodný úkryt.

„Jednalo se o netopýra pestrého, který je velice hezký, protože jeho hřbet vypadá jako melírovaný a má stříbřitý nádech,“ říká Jakub Juda, zaměstnanec Správy NP České Švýcarsko, a pokračuje: „Výskyt tohoto druhu je u nás velmi ojedinělý, jedná se o silně ohrožený druh. Jeho nález je pro nás proto velmi důležitý, neboť jsme získali další střípek mozaiky o jeho životě na našem území.“

Kromě okamžitého řešení situace vzniklé nečekanou návštěvou obdržela majitelka bytu také poděkování za záchranu létajícího savce a radu pro případ, že by se návštěva opakovala. Netopýrů není třeba se bát, jsou naprosto neškodní. Obvykle postačí úplné otevření oken a roztažení závěsů a záclon. Pak je třeba vyčkat, dokud malý host opět neodletí.

V širší oblasti Českého Švýcarska je výskyt tohoto druhu dokumentovaný pouze na základě spíše náhodných nálezů a existence letní kolonie v Dolním Podluží. Patří k jednomu z větších druhů netopýrů žijících v České republice. Celkem v ČR žije 26 netopýřích druhů.


Netopýr pestrý v převozní bedýnce: Na Správě NP České Švýcarsko přečkal v bezpečí až do setmění a pak se vrátil do svého domácího prostředí.

Omezení vstupu

Z důvodu kácení souší pro zajištění bezpečnosti podél turistické cesty je od 18. do 22. 11. 2019 uzavřena Mlýnská cesta (mezi Meznou a Třemi prameny). Děkujeme za pochopení!


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation