Skrýt nabídku

Byt v Rumburku navštívil nečekaný host

Rumburk, 18. 11. 2010 – Nečekaný host zavítal v pondělí 15. listopadu do bytu v Rumburku - Na Podhájí. Jednalo se o netopýra, který využil otevřeného okna a pod rouškou večerního šera vletěl otevřeným oknem do ložnice, patrně v domnění, že se jedná o dobrý úkryt. Majitelku bytu vylekal natolik, že místnost opustila a raději přespala v jiném pokoji. Uvolněného prostoru netopýr využil a uložil se ke spánku v záhybech závěsů.

Příští den v dopoledních hodinách se bezradná majitelka bytu obrátila na Správu Národního parku České Švýcarsko s prosbou o pomoc. Zaměstnanci správy parku netopýra v bytě dohledali a uložili do transportní bedýnky. Po převozu na správu parku obdržel vodu a byl uložen k odpočinku do tmavé místnosti do doby, než se opět setmí. Po vyřízení formalit zahrnujících určení druhu a změření byl netopýr převezen do blízkosti místa nálezu a vypuštěn, aby mohl začít opět úspěšně lovit a najít si jiný vhodný úkryt.

„Jednalo se o netopýra pestrého, který je velice hezký, protože jeho hřbet vypadá jako melírovaný a má stříbřitý nádech,“ říká Jakub Juda, zaměstnanec Správy NP České Švýcarsko, a pokračuje: „Výskyt tohoto druhu je u nás velmi ojedinělý, jedná se o silně ohrožený druh. Jeho nález je pro nás proto velmi důležitý, neboť jsme získali další střípek mozaiky o jeho životě na našem území.“

Kromě okamžitého řešení situace vzniklé nečekanou návštěvou obdržela majitelka bytu také poděkování za záchranu létajícího savce a radu pro případ, že by se návštěva opakovala. Netopýrů není třeba se bát, jsou naprosto neškodní. Obvykle postačí úplné otevření oken a roztažení závěsů a záclon. Pak je třeba vyčkat, dokud malý host opět neodletí.

V širší oblasti Českého Švýcarska je výskyt tohoto druhu dokumentovaný pouze na základě spíše náhodných nálezů a existence letní kolonie v Dolním Podluží. Patří k jednomu z větších druhů netopýrů žijících v České republice. Celkem v ČR žije 26 netopýřích druhů.


Netopýr pestrý v převozní bedýnce: Na Správě NP České Švýcarsko přečkal v bezpečí až do setmění a pak se vrátil do svého domácího prostředí.

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je dočasně MIMO PROVOZ lesní areál RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation