Skrýt nabídku

Čištění posprejovaného Šaunštejna

České Švýcarsko, 15. 5. 2019 – V pátek, 10. května 2019, odstraňovali pracovníci správy národního parku ve spolupráci s restaurátory Muzea města Ústí nad Labem barvu z pozůstatků skalního hrádku Šaunštejn u Vysoké Lípy. Neznámý sprejer zdejší pískovcové skály znečistil nastříkáním nápisů počátkem roku 2019.

Odborníci se pokusili barvu odstranit pomocí chemického odstraňovače tak, aby došlo k co nejmenšímu poškození skály. Každé narušení její povrchové vrstvy totiž výrazně urychluje erozní procesy. Barvu se podařilo z větší části odstranit, přesto jsou posprejovaná místa nadále viditelná. V příštích týdnech proto pracovníci správy parku postup čištění ještě zopakují.

Posprejování skály nepředstavuje pouze estetické znehodnocení skalního povrchu. Podobně jako například rytí do skalního povrchu sprejování představuje zásah do přirozeného vývoje skalních útvarů. Takové zásahy kromě toho, že jsou lidsky jen těžko pochopitelné, zakazuje také přímo zákon o ochraně přírody a krajiny. V případě pozůstatků skalního hrádku Šaunštejn, na který se vztahuje památková péče, došlo současně k poškození této kulturní památky.


Zdlouhavé čištění: Chemický přípravek musí na barvu působit několik hodin, než je možné začít nejprve s citlivým odstraňováním pomocí savého papíru a později mycích prostředků. Foto: Miroslav Rohlík

Omezení vstupu

Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni/kolegu na pracovní pozici referent pro management lesa. Více podrobností najdete zde.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation