Skrýt nabídku

Dáváme sbohem odpadkovým košům v lese

České Švýcarsko, 22. 7. 2019 – V uplynulém týdnu odstranili pracovníci stráže přírody odpadkové koše od turistických přístřešků na sedmi místech v Národním parku České Švýcarsko. Jedná se o jediné odpadkové koše, které byly správou po vzniku národního parku v roce 2000 instalovány a obsluhovány. Jejich provoz však správa dlouhodobě vnímala jako kontraproduktivní, neboť koše mimo jiné skrytě napomáhaly rozvoji nevhodných návyků návštěvníků přírodních oblastí.

„Umísťování odpadkových košů do přírodních oblastí přináší pozitivní efekty pouze zdánlivě. Na jedné straně se sice jedná o drobnou službu návštěvníkům, ti se však zároveň podprahově učí zbavovat odpadků odložením v přírodě, namísto aby je odnášeli zpět a likvidovali doma,“ říká Richard Nagel, ředitel odboru vztahů s veřejností Správy Národního parku České Švýcarsko.

Odpadkové koše v přírodě přináší navzdory pravidelnému vyvážení také další nepříjemné efekty. Zejména pokud do nich lidé odhazují zbytky potravin, přitahují některá zvířata, pro která se koš buď může stát pastí, nebo je jejich přítomnost naopak obtěžující pro návštěvníky, jako tomu je v případě vos.

Zkušenost také ukazuje, že umístění odpadkových košů v přírodě nijak významně nesnižuje množství odpadků odhozených v okolí turistických cest. V turisticky nejexponovanějších částech parku proto správa parku od roku 2017 najímá úklidovou službu, která v hlavní sezóně odhozené nebo ztracené odpadky v pravidelných intervalech likviduje. Současně správa parku v komunikaci směrem k návštěvníkům více zdůrazňuje nutnost likvidace odpadů doma namísto v přírodě. Plakáty s apelem ve třech jazycích návštěvníci najdou jak v informačních střediscích v okolí národního parku, tak i na všech významných výchozích místech k turistickým zajímavostem.


Odvoz odpadkového koše od Hadího pramene: Odpadkové koše do přírody neumísťují ani další evropská či světová chráněná území. Odpadky v koších přitahují některé druhy zvířat a u návštěvníků rozvíjejí nežádoucí návyk likvidovat odpadky v přírodě namísto doma. Foto: Jan Lobotka

Apel na návštěvníky: Přinesené odpadky je nutné z přírody odnést zpět domů a tam je zlikvidovat správným způsobem. V přírodě se odpadky rozkládají desítky až tisíce let. 

Omezení vstupu

UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU HROZÍ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


S ohledem na odstraňování nebezpečných stromů je ve všedních dnech od 7.30 do 15.30 UZAVŘENA TURISTICKÁ CESTA Hřensko - Tři prameny. Více informací zde.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici zooložka / zoolog. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation