Skrýt nabídku

Děčín má první nádraží národního parku v Česku

České Švýcarsko, Děčín, 31. 3. 2017 – Děčínské hlavní nádraží dnes oficiálně obdrželo značku Nádraží národního parku České Švýcarsko. Jedná se o první nádraží v České republice, které toto označení nese. V první etapě byly do nádražní budovy instalovány velkoformátové fotografie Českého Švýcarska a mapa regionu. Postupně budou přibývat další interiérové i exteriérové prvky, které návštěvníkům regionu Českého Švýcarska přiblíží jeho jedinečnost. Pro tuzemské i mezinárodní návštěvníky přijíždějící vlakem je právě děčínské hlavní nádraží místem prvního dojmu z celého regionu.

Nově vzniklé Nádraží národního parku do užívání předali Patrik Konopásek ze Správy železniční dopravní cesty, primátorka Marie Blažková za statutární město Děčín a ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Správa parku a Správa železniční dopravní cesty při této příležitosti také podepsaly Memorandum o partnerské spolupráci při rozvoji značek Nádraží národního parku a Dráha národního parku České Švýcarsko.

„Kultivované prostředí nádraží je pro nás všechny velmi důležité. V návštěvnících města zanechává první dojem. To, že nyní ukazuje krásy naší krajiny je prvním krokem k větší propagaci nejen národního parku, ale také celého regionu,“ řekla Marie Blažková, primátorka města Děčín.

Budova nádraží je národní kulturní památkou, která prošla celkovou rekonstrukcí v roce 2004. Je také významnou železniční stanicí na síti českých železnic. „Uzavřeli jsme partnerskou dohodu o spolupráci s národním parkem, jejíž cílem je vzájemná spolupráce při prezentaci parku v prostorách výpravní budovy a navázali jsme tak na partnerskou dohodu národního parku České Švýcarsko s Českými drahami a. s.,“ řekl Patrik Konopásek, ředitel Správy osobních nádraží Ústí nad Labem. V budoucnu se předpokládá ještě rozšíření spolupráce na výpravní budovu železniční stanice v Krásné Lípě.

Děčín je bránou do Českého Švýcarska. Okolí Labského kaňonu, Tiské stěny a Děčínský Sněžník jsou v posledních letech stále vyhledávanějšími turistickými cíli. „Nádraží, které klenoty okolí odráží, jistě přispěje k lepší propagaci a k šíření pozitivního obrazu našeho regionu,“ doplnil Zbyněk Linhart, předseda správní rady OPS České Švýcarsko.

„Udělení značky Nádraží národního parku je důležitým milníkem v naší dlouhodobé podpoře cestování veřejnou hromadnou dopravou v regionu Českosaského Švýcarska,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Stále více návštěvníků si kromě příjemných prožitků z naší krajiny odváží také zkušenost, že právě osobní automobil může být zásadní překážkou v jejím poznávání.“

Značky Nádraží národního parku a Dráha národního parku mají mezinárodní přesah a na české straně je rozvíjí Správa národního parku České Švýcarsko, Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, Správa železničních a dopravních cest a statutární město Děčín. Dráha národního parku propojuje České a Saské Švýcarsko, přičemž na Saské straně již vznikla dvě nádraží národního parku, a to v Bad Schandau a Sebnitz. Vlakové spojení se pak vrací na české území, kde je plánován vznik dalšího nádraží národního parku v Krásné Lípě.


První v České republice: Hlavní nádraží v Děčíně se pátek, 31. 3. 2017 stalo Nádražím národního parku České Švýcarsko: Foto: Tomáš Salov

Nepřehlédněte!

Hledáme nové kolegyně/nové kolegy:

Ředitel/ka ekonomického odboru
Asistent/ka


DOČASNÉ VYLOUČENÍ VSTUPU DO LESA

Na území NP České Švýcarsko byl vyhlášen dočasný zákaz vstupu do lesů. Toto omezení se netýká značených turistických stezek. Zákaz vstupu platí do 30. 11. 2018.

Na území CHKO Labské pískovce platí na základě žádosti Lesů ČR (Lesní správa Děčín) zákaz vstupu do lesů na celém území, tedy včetně značených turistických stezek. Na území okresu Děčín platí zákaz do 30. 11. 2018 a na území okresu Ústí nad Labem do 23. 1. 2019 nebo do odvolání.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation