Skrýt nabídku

Den dětí s národními parky se vydařil

České Švýcarsko, 1. 6. 2016 – V sobotu, 21. 5. 2016 se v zahradě Správy národního parku České Švýcarsko uskutečnil již tradiční den dětí s národními parky a celé sobotní slunečné odpoledne tak opět patřilo dětem a jejich rodičům. Pro Krásnolipáky i přespolní přichystaly Správy národních parků České a Saské Švýcarsko a České Švýcarsko, o.p.s. odpoledne plné zábavy i ponaučení. Pro návštěvníky byly připraveny rukodělné dílny, lanová opičí dráha, soutěže od dětí z krásnolipského oddílu Junior Ranger, lov hmyzu a další zábavné aktivity.

Krásné počasí a pohodová atmosféra přímo vybízely strávit celé odpoledne v areálu Správy NP, který začíná pomalu naplňovat původní myšlenku, aby se z areálu stalo příjemné místo pro trávení volného času zvídavých návštěvníků. Zelené travnaté plochy umožnily uvelebit se v trávě a pozorovat hemžení dětí v areálu, neposečené trávníky ukázaly pestrost bylin rostoucích na našich zahradách. Les v zadní části areálu i vzrostlé lípy s javory v centrální části dovolily všem „zimomilným“ návštěvníkům skrýt se v jejich stínu, když slunko vystoupalo vysoko na oblohu a začalo hřát.

Den dětí s národními parky byl součástí celoevropských oslav Evropského dne chráněných území, který připadá na 24. května, tentokrát s mottem: chuť přírody. Návštěvníci tak mohli v letošním roce ochutnávat Českosaské Švýcarsko nejenom pomocí svých chuťových pohárků, když se zakousli do perníčků, marcipánu či vlastnoručně vyrobených čokoládových bonbonů, ale ochutnali také Českosaské Švýcarsko i ostatními smysly, když brouzdali trávou při lovu hmyzu a číhali na svůj úlovek, prolézali lanovou opičí dráhu jako plch zahradní při svých cestách za potravou.

Akce byla spolufinancována v rámci projektu "Bádání a objevování v přírodě", které podpořily Nadace ČEZ a MŽP ČR a projektu "Návrat divočiny do Českého Švýcarska", který realizuje České Švýcarsko o.p.s. do konce roku 2017 za podpory SFŽP ČR a MŽP.


Text a fota: Jakub a Jarmila Judovi