Skrýt nabídku

Děti zkoumaly v národním parku vodu

Krásná Lípa, 10.8.2017 - Novou venkovní učebnu v areálu Správy národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě vyzkoušeli v druhé polovině července účastníci pětidenního přírodovědného programu, který společně uspořádaly České Švýcarsko o.p.s. a Správa národního parku České Švýcarsko.

Letošního programu, který byl zaměřen na téma „Voda kolem nás i v nás“, se zúčastnilo 24 dětí, které se během akce seznamovaly s devíti poselstvími od "studánkové víly". Účastníci poznávali vodu z nejrůznějších pohledů, podnikli výlet k pramenům Křinice či k vodní nádrži Chřibská, která je zdrojem pitné vody pro zdejší region. Tam měly děti příležitost seznámit se s povoláním hrázného a podívat se, kudy a jak vede voda z přehrady dál k úpravě. Na mnohem menší Kyjovské přehradě zase děti odchytávaly a zkoumaly drobné vodní živočichy.

V rámci českoněmecké spolupráce připravili pro účastníky akce jeden program i pracovníci z Naturschutzzentrum Neukirch. České i německé děti tak společně objevovaly naučnou stezku v okolí Valtenbergu a vyzkoušely si nejrůznější vodní hrátky u zdejšího potoka, kde je zbudované přírodní hřiště s vodním mlýnem, pumpou apod.

Za nepřízně počasí mohly děti využít prostory nové učebny v areálu Správy národního parku, kde tvořily, nebo si poslechly vyprávění o "mořských tulácích" lososovi a úhořovi.

Pětidenní program pro děti byl realizován díky projektu České Švýcarsko přátelské školám, který podpořil SFŽP a MŽP ČR.

Na naučné stezce nedaleko Valtenbergu (Sasko). Foto: Jarmila Judová


U vodní nádrže Chřibská. Foto: Jarmila Judová

Omezení vstupu

Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni/kolegu na pracovní pozici referent pro management lesa. Více podrobností najdete zde.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation