Skrýt nabídku

Do Kamenice opět vypluli lososi, tentokrát větší

České Švýcarsko, 3. 5. 2016 – Do říčky Kamenice u Dolského mlýna v národním parku České Švýcarsko opět vypluli lososi. Dne 24. 4. 2016 je přišli vypustit adoptivní rodiče z programu Návrat lososů a děti ze základní školy v Krásné Lípě. Do řeky vypustili 600 větších lososů přivezených z líhně v saském Neustadtu.

„Letos jsme vypouštěli lososy výrazně větší, než při běžném jarním vypouštění, lze tedy očekávat, že se na svůj tah do moře vydají již tuto sezónu,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „S návratem těchto lososů do Labe by – pokud překonají všechny nástrahy na dlouhé cestě do moře a zpět – neměl být větší problém, neboť líheň je napájena z pramenů jednoho z labských přítoků.“

Další vypouštění lososů do Kamenice proběhne v říjnu letošního roku, kdy do řeky vypluje deset tisíc takzvaných půlročků, tedy lososů o velikosti 8 až 10 centimetrů. Vypouštění opět proběhne za účasti adoptivních rodičů a dobrovolníků.

Reintrodukční projekt lososa obecného podporují v rámci adopčního programu Návrat lososů adoptivní rodiče, firemní sponzoři, ale i celé školní kolektivy, jako například studenti gymnázia v České Lípě. Veřejnost takto pomáhá lososům od roku 2009. Lidé rybičky adoptují prostřednictvím DMS zprávy nebo finančním darem na sbírkový účet. Podrobnosti na www.navratlososu.cz.

Jak adoptovat lososa: Lidé mohou lososa nejsnáze adoptovat zasláním krátké textové zprávy ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 28,50 Kč. Adoptivní rodiče mohou lososy adoptovat také celoročně, zasláním SMS ve tvaru DMS(mezera)ROK(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. V takovém případě bude dárci po dobu jednoho roku každý měsíc odečtena částka 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží dvanáctkrát 28,50 Kč. Bližší informace o DMS sbírkách na www.darcovskasms.cz.


Vypouštění lososů: Adoptivní rodiče a ekotým složený ze žáků krásnolipské základní školy vypouštějí pomocí akvaristických síťek lososy do Kamenice. Foto: Tomáš Salov

Omezení vstupu

Na základě nařízení měst Rumburk, Varnsdorf a Děčín je po vichřici Herwart vyloučen vstup do lesů v NP České Švýcarsko s výjimkou značených turistických cest,  z důvodu vysokého nebezpečí úrazu. Podrobnosti ZDE. 

UPOZORNĚNÍ: S ohledem na pokračující odstraňování následků vichřice zůstávají i nadále uzavřeny zelená TZT ve Studáneckém dole a úsek Köglerovy naučné stezky kolem Plačtivých kamenů (včetně přístupu od Malého Vlčího potoka).


Omezení vstupu do Divoké soutěsky z důvodu opravy galerií. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Nenechte si ujít výstavu "Lesy národního parku České Švýcarsko". Vice informací zde.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation