Skrýt nabídku

Dobrovolnická sezóna se chýlí ke konci

Krásná Lípa, 8. 9. 2014 – Dobrovolnická sezóna v národním parku České Švýcarsko se chýlí ke svému konci. V uplynulých týdnech dobrovolníci opět pomohli při čištění řeky Kamenice od odpadů, údržbě areálu Dolského mlýna i konzervaci pozůstatků zaniklé osady zadní Jetřichovice. Koncem srpna (23. 8. 2014) se brigádníci věnovali Dolskému mlýnu. V prvním zářijovém týdnu na jejich práci navázali dobrovolníci z firmy T-Mobile (4. 9. 2014). Poslední a obzvláště deštivý srpnový den (31. 8. 2014) věnovali příznivci geocachingu úklidu říčky Kamenice. Minulou sobotu (6. 9. 2014) proběhla poslední letošní brigáda v Zadních Jetřichovicích. Všem dobrovolníkům děkujeme za jejich pomoc!


V sobotu 23. srpna 2014 proběhla předposlední brigáda pro veřejnost na Dolském mlýně této sezóny, které se zúčastnilo 21 dobrovolníků. Ve stáji se vyklidila polovina interiéru levé části, takže se návštěvníci opět mohou projít po původní pískovcové dlažbě s odtokovým žlábkem. Také před čelní fasádou byl vyčištěn prostor až na dlažbu a nad dveřním ostěním byl vyzděn roznášecí oblouk. Na horním platu bývalého hotelu byla doizolována jílová vrstva pískovcové zídky, která jediná zůstala z jinak zničeného obvodového zdiva patra. U barokního sklípku v přízemí hotelu se prozdila kaverna vypadaného zdiva a pokročilo se s odhalováním chlebové pece. Při pohybu po tomto objektu prosíme návštěvníky, aby byli opatrní: v patře bylo započato rozebírání dámského WC (na konci průchodu podél skály). Základna, na které WC od roku 1934 stálo, byla vyzděna z betonových tvárnic s železným armováním. Tyto díly jsou t.č. již popraskané a hrozí samovolným zřícením. Z tohoto důvodu je nutné novodobý přístavek v patře odstranit. V odpoledních hodinách proběhl na Dolském mlýně již druhý svatební obřad. Novomanželům Rybánským přejeme do společného života hodně štěstí!


V neděli 31. 8. 2014 se sešlo 16 dobrovolníků z řad příznivců geocachingu. Deštivé počasí přinutilo účastníky akce pozměnit plány a namísto plánovaného cca 1 km dlouhého úseku nad Soorgrundem úklid proběhl před horním přístavištěm Divoké soutěsky. Ze soutěsek tak opět zmizely 2 pytle odpadu a množství dalších neskladných plastů. Vše bylo odneseno na rozcestí Soorgrund k odvozu.


Ve čtvrtek 4. 9. přijelo deset zaměstnanců T-Mobile pomoci na Dolský mlýn, kde vyklízeli interiér a okolí stáje. Počasí se umoudřilo a lidé byli k nezastavení: práce je vidět a navíc se podařilo objevit i pěkné kusy římsy kachlových kamen.


V sobotu 6. 9. proběhla - letos již poslední - brigáda v Zadních Jetřichovicích. Té se zúčastnilo dvanáct nadšenců. V objektu zaniklé Křinické hospody se podařilo zcela dočistit interiér hostinské stáje a začalo se s odhalováním zbytků pivního sklepa. Brigádníkům během dne vypomohli i neznámí projíždějící cyklisté. Všem patří velký dík za jejich ochotu a obětavost - zaniklá osada je zas od kousek "čitelnější".

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality v NP České Švýcarsko a v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde .


Po březnové vichřici je dočasně MIMO PROVOZ trasa B ("modrá") lesního areálu RYSÍ STEZKA na Mezní Louce.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation