Skrýt nabídku

Jakub Juda

 

Vědomostní soutěž "Náš Národní park České Švýcarsko" vyhlašuje správa NP již po třinácté. Každý rok čeká na soutěžící deset otázek ověřujících jejich znalosti ze zoologie, botaniky, geologie či historie národního parku.

Tématem letošního ročníku jsou SAVCI NÁRODNÍHO PARKU. 

Pro soutěžící od 0 do 160 let je opět připraveno deset otázek a ke každé z nich tři varianty odpovědi, z nichž ovšem pouze jedna byla správna.

Soutěžící, kteří správně odpoví na všechny otázky, postoupí do závěrečného slosování o zajímavé ceny. V každé kategorii budou vylosováni tři výherci.

 

 

1. V nedávné minulosti žil na území Českého Švýcarska medvěd hnědý, který se mohl, ve své době, honosit titulem "největší savec Českého Švýcarska". Před dlouhou dobou, ještě v období středověku, patřil tento titul, dnes již na celém světě vyhubenému, zavalitému kopytníku jménem pratur. Které zvíře je ale dnes největším savcem, žijícím na území  Národního parku České Švýcarsko?

rys ostrovid
jelen lesní
prase divoké

2. Některé druhy savců si vytváří před zimou značné tukové zásoby, které jim umožňují velkou část zimy prospat. Zimní spánek (nebo také hybernace) je pro tyto savce obdobím, kdy nemusí opouštět svůj úkryt a hledat potravu, která je pro ně v zimním čase obtížně dostupná, či přímo nedostupná (například hmyz). Který z uvedených savců se ukládá v zimě do zimního spánku?

plch zahradní
liška obecná
kuna lesní

3. Mezi savce patří zvířata, která rodí živá mláďata a krmí je mateřským mlékem. Ovšem u některých savců najdeme výjimky - například u známého ptakopyska, který je také savec, ale je vejcoživorodý. Pro savce z Českého Švýcarska ale patří výše uvedené pravidlo bez výjimky. Které z uvedených zvířat nepatří mezi savce?

netopýr ušatý
ještěrka obecná
ježek západní

4. O tom, že umění létat ovládl hmyz i ptáci, není jistě pochyb. Pasivně létat (seskočit z výšky, plachtit do nižších poloh a překonat tak i značnou vzdálenostú umějí některé druhy savců a dokonce i žab, mravenců nebo například hadů. Umění aktivního letu (létat jako pták) ovládl však také jeden řád savců, který nazýváme letouni. Zástupci tohoto řádu žijí i u nás v Českém Švýcarsku. O které savce se jedná?

plši
veverky
netopýři

5. V Českém Švýcarsku byly v minulosti vyhubeny všechny velké šelmy (medvěd, vlk, rys). Největší, trvale žijící šelmou u nás, je dnes liška obecná. Občas se k nám ale zatoulá i jiná velká šelma (například v lednu 2011 byla v Českém Švýcarsku vyfocena fotopastí u jednoho z našich krmelců). O kterou šelmu se jedná? Poradíme, že patří mezi kočkovité šelmy.

rys ostrovid
vlk obecný
kočka divoká

6. Na území Národního parku České Švýcarsko se vyskytují nepůvodní druhy kytek, dřevin i zvířat. Většinou se jedná o člověkem zavlečené, či záměrně vysazené druhy. Mezi kytkami je to například netýkavka žláznatá z Asie, u dřevin broovice vejmutovka ze Severní Ameriky. Jedním ze savců, který do našeho regionu přišel z Asie a vzácně se vyskytuje i na našem území, je středně velká šelma s nízkým anohama a s huňatým kožichem, zbarveným hvědě či šedohnědě. O kterého, z uvedených saců, se jedná?

tchoř tmavý
skunk skvrnitý
psík mývalovitý

7. Většina šelem Českého Švýcarska se specializovala na určitý druh lovu a tomu se přizpůsobilo také zbarvení jejich kožichu. Například vydra říční má hnědošedé zbarvení, které ji dobře ukrývá ve vodním prostředí. Kuna lesní má tmavohnědou srst, díky které se může nepozorovaně plížit ke své kořisti, přitisknuta za šera ke větvím stromu. Které šelmě Českého Švýcarska ale vyhovuje skvrnité zbarvení, které napodobuje stíny listů v lesním prostředí a umožňuje jí lovit ze zálohy?

rys ostrovid
liška obecná
kolčava

8. Jednomu savci z Českého Švýcarska se v zimním období mění barva kožíšku z hnědobílé na bílou. Vždy si ale zachovává černou špičku ocásku. Kvůli tomuto zimnímu kožíšku, byli tito savci často pronásledováni a loveni, neboť se z nich vyráběli královské pláště, zvané Hermelíny. Byly to bílé pláště s černými skvrnkami, které jistě znáte z některých pohádek. Kterého savce se týká výše uvedený odstavec?

hranostaj
kolčava
tchoř tmavý

9. Myslivost vytvářela od pradávna různé zvyky, ale také svoji mluvu. V myslivecké mluvě jsou části zvířat pojmenovány jinými názvy, než které se učíme na školách. Například uším se říká slechy, očím světla, tlamě se říká morda, ocasu oháňka a nohám běhy. Různá pojmenování používají myslivci také pro názvy druhů zvířat. Například kuně lesní se říká větevnice, starou zaječici nazývají myslivci babka a samici prasete divokého se říká bachyně. Jedním z běžných mysliveckých termínů je také černá zvěř. Kterého savce tímto názvem myslivci pojmenovávají?

prase divoké
jelen lesní
jezevec lesní

10. Všechna zvířata zanechávají při své každodenní činnosti doklady o svém pobytu na daném místě. Těmto dokladům říkáme pobytové stopy a zkušený pozorovatel dokáže určit, které zvíře se v místě vyskytovalo, co zde dělalo a za jakým účelem. Mezi nejpilnější savce, po kterých můžeme nalézt nejvýraznější pobytové stopy, patří velmi známý hlodavec, žijící například na řece Labi. Poznáme jej podle pokácených malých i větších stromů, blátivých steziček u vodních toků, velkých hromad větví, z nich si vytváří svá obydlí a jimž říkáme hrady. Na závěr poradíme, že tento hlodavec se nevyskytuje na území NP České Švýcarsko, ale v jeho blízkém okolí.

bobr evropský
nutrie říční
vydra říční


Kontaktní informace

Jméno:
Příjmení:
Věk:
Adresa:
E-mail:
Telefon:

Omezení vstupu

Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni/kolegu na pozici Lesní na svěřeném lesnickém úseku. Více informací najdete ZDE.


Výstava "Vlk náš staronový soused", 11.9. - 31.10.2019 Zámek Šluknov

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation