Skrýt nabídku

Kmeny nepůvodních druhů stromů se pod rukama řezbářů mění v sochy zvířat z Českého Švýcarska

Krásná Lípa, 15. 9. 2017 - V areálu správy NP České Švýcarsko v Krásné Lípě probíhá od pondělí 11. září dřevosochařské sympozium, jehož tématem je Návrat divočiny do Českého Švýcarska. Kmeny stromů se, díky pěti řezbářům z různých koutů republiky, mění v sochy ohrožených a chráněných druhů živočichů. Do soboty, 16. 9. 2017, zde vzniknou sochy plcha zahradního, mloka skvrnitého, rysa ostrovida, chřástala polního nebo čápa černého. Sochy budou umístěny ve vznikajícím osvětově vzdělávacím areálu u budovy Správy národního parku, ale jedna také například v krásnolipském městském parku.

„Součástí dřevosochařského sympozia není jen výroba dřevěných soch, ale také doprovodný program, který návštěvníkům přibližuje význam stromů v krajině,“ říká Jarmila Judová, projektová manažerka Obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko a dodává: „Například ve středu, 13. září, se v nové učebně v areálu Správy NP uskutečnila přednáška Lidé a stromy od PhDr. Marie Hruškové, autorky mnoha knih o památných stromech a nositelky Ceny ministra životního prostředí za významný přínos pro životní prostředí. V sobotu, v závěru sympozia se v areálu Správy NP sejdou čeští a němečtí Junior Rangeři, kteří si vyzkouší práci řezbářů a pod dohledem zkušeného učitele si vyrobí dřevěný amulet či nůž na máslo.“

Po celou dobu sympozia byl areál Správy NP otevřen veřejnosti i školním kolektivům, aby zájemci mohli práci řezbářů přímo sledovat a prohlédnout si z blízka vznikající díla.

Sympozium je jedna z posledních aktivit dvouletého projektu: Návrat divočiny do Českého Švýcarska, který podpořil SFŽP ČR a MŽP, a který veřejnosti přiblížil přírodu Českého Švýcarska, zejména ohrožené a chráněné druhy rostlin a živočichů.

V rámci projektu proběhne v listopadu v Domě Českého Švýcarska českoněmecká konference, na níž zazní téma návratu velkých šelem do Českosaského Švýcarska a návratu zdejších lesů do původní podoby.

Jakub Juda

 

Řezbář Václav Lemon při práci na díle s názvem "Amonit", který se stane součástí budoucí geologické expozice. Foto: Václav Sojka, QEP.

Mlok skvrnitý od řezbářky Romany Krestýnové. Foto: Václav Sojka, QEP.

Martin Bořuta a jeho rys ostrovid prolézající dutým kmenem. Foto: Václav Sojka, QEP.

 

Omezení vstupu

Na základě nařízení měst Rumburk, Varnsdorf a Děčín je po vichřici Herwart vyloučen vstup do lesů v NP České Švýcarsko s výjimkou značených turistických cest,  z důvodu vysokého nebezpečí úrazu. Podrobnosti ZDE. 

UPOZORNĚNÍ: S ohledem na pokračující odstraňování následků vichřice zůstávají i nadále uzavřeny zelená TZT ve Studáneckém dole a úsek Köglerovy naučné stezky kolem Plačtivých kamenů (včetně přístupu od Malého Vlčího potoka).


Omezení vstupu do Divoké soutěsky z důvodu opravy galerií. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Nenechte si ujít výstavu "Lesy národního parku České Švýcarsko". Vice informací zde.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation