Skrýt nabídku

Kvůli bouřkám hořel na dvou místech les

České Švýcarsko, 4. 8. 2014 – Následkem bouřek, které v uplynulých dnech zasáhly také národní park České Švýcarsko, vznikly v lesích národního parku dva malé lesní požáry. V posledním červencovém týdnu hořel na ploše zhruba 50 čtverečních metrů les u Srbské Kamenice, prvního srpnového dne hasiči uhasili oheň na ploše asi 30 čtverečních metrů u památníku Pochodu smrti v Zadní Doubici. Zásahy od blesku, které se však obešly bez následného požáru, jsou známé také z dalších míst v národním parku. Správa parku v souvislosti s bouřkami nabádá k opatrnosti také návštěvníky.

“Díky včasnému odhalení ohně a zásahům hasičů se požáry nemohly rozšířit, významné škody proto nevznikly,” říká Jan Drozd, ředitel odboru péče o ekosystémy Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Kromě lesních požárů mohou bouřky být také hrozbou pro návštěvníky národního parku, proto doporučujeme, aby při plánování výletů možnost bouřky zohlednili.”

Výlety by proto měli turisté plánovat také s ohledem na aktuální předpověď počasí. Pokud návštěvníky blížící se bouřka přece jen zastihne v terénu, neměli by se zdržovat zejména na vyvýšených místech či vyhlídkách, ani hledat úkryt pod solitérními stromy, při patě skal, ve skalních dutinách či pod skalními převisy, kde jsou vzdálenosti k nejbližší stěně včetně stropu a vchodu menší než dva metry. V případě skal se za bezpečnou zónu naopak považuje oblast od dvou do zhuba patnácti metrů od paty skály. Doporučené chování pro případy bouře turisté najdou napřílad na internetových stránkách www.zachranny-kruh.cz.


Hašení požáru: Hasiči likvidují požár v Zadní Doubici, který vznikl po zásahu stromu bleskem. Foto: Pavel Svoboda

Komplikovaná doprava vody: Skalnatý terén dopravu vody k místu požáru komplikuje. Foto: Pavel Svoboda

Zasažený strom: Kmen smrku nese zřetelné stopy po zasažení bleskem. Foto: Jan Drozd

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je dočasně MIMO PROVOZ lesní areál RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation