Skrýt nabídku

Ledopády opět lákají návštěvníky, dostupné jsou i vlakem

České Švýcarsko, 23. 1. 2017 – Skalnatou krajinu Českého Švýcarska po několika skromnějších letech opět zdobí ledové útvary rozličných barev, velikostí a tvarů, lidově zvané “ledopády”. Tradičně nejnavštěvovanější oblastí je Kyjovské údolí na Krásnolipsku, kde kromě rampouchů na skalních stěnách patří k největším atrakcím Jeskyně víl s ledovými stalagmity a suťová jeskyně Vinný sklep (zde ledové útvary teprve vznikají), a také oblast Brtníků, kde turisté mohou obdivovat například Velký sloup, Oponu a další.

Ledopády na Krásnolipsku a v oblasti Brtníků jsou vyhlášenými zimními atrakcemi Českého Švýcarska. Návštěvníky ohromují nejen svými rozměry, ale také zbarvením, které vzniká v důsledku průsaku vody lesní půdou. V letošním roce se odborníci správy parku chystají odebrat a analyzovat vzorky rampouchů na přítomnost kryofilních řas, které by rovněž mohly zbarvení způsobovat. Samotný vznik rampouchů je relativně prostý, voda stéká z teplejších částí skalních plošin přes okraje skal do roklí, kde vládne mrazivé klima. V případě ledových stalagmitů pak voda skálou prosakuje a skapává na podchlazený povrch, kde mrzne. Postupně tak od země vyrůstá “krápník”.

Ledopády návštěvníci najdou snadno

Pro orientaci v terénu národního parku je návštěvníkům na Brtnicku k dispozici nově modré okruhové značení, nejzajímavější útvary správa národního parku také vyznačila dočasnými ukazateli. Informační leták s mapkou si návštěvníci mohou vyžádat v regionálních informačních střediscích, například v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě.

Parkovací kapacity jsou kvůli sněhu omezené, alternativou je vlak nebo autobus

Výletníci si cestu za ledopády mohou zpříjemnit využitím vlakového spojení, které jim o víkendech poskytne Dráha národního parku (linky U 28, U 27 a U 8). Výchozí bod ve stanici Brtníky je ideální jak pro okružní výlet s využitím výše zmíněného turistického značení, tak i pro přechod Kyjovským údolím do Kyjova a dále do Krásné Lípy (vlak, bus).

Zejména ve všední dny se návštěvníci z a do Brtníků dostanou autobusovými linkami 407 od Krásné Lípy a 409 od Varnsdorfu, Rumburka a Dolní Poustevny.

Pokud se návštěvníci rozhodnou pro příjezd osobním automobilem, žádá je správa národního parku naléhavě o zachování průjezdnosti cest do národního parku, které jsou v případě nutnosti využívány složkami integrovaného záchranného systému. Nevhodně odstavené automobily mohou zdržovat poskytnutí pomoci!

Nepodceňujte vybavení ani síly

Vzhledem k náročnému terénu národního parku v zimním období prosím věnujte pozornost volbě vhodného teplého oblečení, kvalitní obuvi vhodné pro zasněžené a zledovatělé povrchy přístupových cest.


Ledopád Velký sloup: Impozantní ledový útvar je dostupný z údolí Vlčího potoka. Foto: Václav Sojka

Ledopád Opona: Rampouchy jsou nápadně zabarveny. Původ zbarvení letos chce správa parku upřesnit. Foto: Václav Sojka

Nepřehlédněte!

Hledáme nové kolegyně/nové kolegy:

Ředitel/ka ekonomického odboru
Asistent/ka


DOČASNÉ VYLOUČENÍ VSTUPU DO LESA

Na území NP České Švýcarsko byl vyhlášen dočasný zákaz vstupu do lesů. Toto omezení se netýká značených turistických stezek. Zákaz vstupu platí do 30. 11. 2018.

Na území CHKO Labské pískovce platí na základě žádosti Lesů ČR (Lesní správa Děčín) zákaz vstupu do lesů na celém území, tedy včetně značených turistických stezek. Na území okresu Děčín platí zákaz do 30. 11. 2018 a na území okresu Ústí nad Labem do 23. 1. 2019 nebo do odvolání.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation