Skrýt nabídku

Netopýří noc v Krásné Lípě přilákala desítky zájemců

Krásná Lípa, 14. 9. 2012 – Minulý pátek se v Krásné Lípě v areálu u Správy Národního parku České Švýcarsko uskutečnil již čtvrtý ročník populární akce „Evropská noc pro netopýry v Českém Švýcarsku“. Téměř 120 účastníků, včetně více než 70 dětí, tak mělo opět po roce jedinečnou příležitost setkat se s živým netopýrem a dozvědět se spoustu zajímavostí o životě těchto fascinujících létajících savců.

„Hlavním smyslem této akce je probudit v lidech zájem o ochranu netopýrů a seznámit je s tím, jak oni sami mohou s ochranou netopýrů pomoci“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „V Českém Švýcarsku nalézají netopýři velmi příhodné podmínky pro svůj život. O tom svědčí i skutečnost, že z celkového počtu 27 druhů netopýrů vyskytujících se v České republice jich zde bylo potvrzeno plných 16“.

Pro návštěvníky pátečního večera byl připraven pestrý program, ve kterém, kromě vlastní ukázky živého netopýra, nechyběl soutěžní kvíz pro děti, promítání filmu pod širým nebem o životě netopýrů, ukázka pomůcek potřebných pro výzkum a monitoring těchto tajemných nočních živočichů či závěrečná „stezka odvahy“ pro nejmladší účastníky. Zájemci měli také možnost získat propagační materiály a publikace o netopýrech.

„Máme velikou radost, že se letošní ročník setkal s tak mimořádným zájmem ze strany veřejnosti. Zvlášť pro malé děti je možnost prohlédnout si zblízka živého netopýra nezapomenutelným zážitkem“ dodává Jakub Juda ze Správy Národního parku České Švýcarsko, kde se věnuje práci s dětmi a mládeží a zároveň se také aktivně podílí na výzkumu netopýrů.

Evropskou noc pro netopýry v Českém Švýcarsku zorganizovala Správa Národního parku České Švýcarsko ve spolupráci se základní organizací Českého svazu chránců přírody Netopýr z Varnsdorfu. Akce byla součástí již 16. ročníku kampaně probíhající v řadě evropských zemí, jež se připojily k mezinárodní Dohodě o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). Díky celosvětové kampani „Rok netopýra 2011 – 2012“ se letos k projektu připojila i řada mimoevropských zemí. V České republice je tato akce koordinována Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON). Více informací o problematice ochrany našich netopýrů naleznou zájemci na internetových stránkách www.ceson.org.


Na snímku: Účastníci si mohli zblízka prohlédnout živého netopýra velkého (foto R.Nagel)

Omezení vstupu

Po březnové vichřici je dočasně MIMO PROVOZ trasa B ("modrá") lesního areálu RYSÍ STEZKA na Mezní Louce.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation