Skrýt nabídku

Nezodpovědní návštěvníci způsobili požár

České Švýcarsko, 17. 7. 2018 – Požár lesa na Smrkovém kopci, zhruba 800 metrů severozápadně od Pravčické brány při hranici s Národním parkem Saské Švýcarsko, způsobili nezodpovědní návštěvníci. Ti podle všech náznaků hodlali opékat buřty v klidovém území národního parku a rozdělali otevřený oheň v lese, přímo na hrabance. Oheň se odtud rozšířil na plochu zhruba 150 čtverečních metrů.

Požár odhalili a ohlásili pracovníci správy parku dne 17. července v ranních hodinách. Následné hasební práce, do kterých kromě českých hasičů byli zapojeni i hasiči z Německa, trvaly 9 hodin a hašení bylo kvůli odlehlosti a nepřístupnosti místa možné provádět pouze pěšími hasiči za podpory vrtulníku, který shazoval na požářiště vodu. 

V následných dnech pracovníci národního parku na požářiště nepřetržitě sledují a nosí vodu, kterou prolévají rozličná místa, ze kterých by se požár mohl případně obnovit. 

V Národním parku České Švýcarsko se v letošním roce jedná o druhý požár. V sousedním Národním parku Saské Švýcarsko letos hořelo dokonce již dvanáctkrát. Správa Národního parku České Švýcarsko apeluje na všechny návštěvníky území, aby se za současného sucha chovali obzvlášť zodpovědně. 


Požár na Smrkovém vrchu: Nezodpovědní návštěvníci vstoupili do klidového území mimo značené turistické cesty a rozdělali zde podle všech stop oheň. Foto: Václav Sojka

Spálený les: Požár se rozšířil na plochu zhruba 150 metrů čtverečních. Větším škodám se podařilo předejít jedině díky včasnému odhalení pracovníky správy parku. Foto: Václav Sojka

Požár založili nezodpovědní návštěvcníci: Na požářišti byly nalezeny také buřty, které se návštěvníci zjevně chystali opékat. Foto: Václav Sojka

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality v NP České Švýcarsko a v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde .


Po březnové vichřici je dočasně MIMO PROVOZ trasa B ("modrá") lesního areálu RYSÍ STEZKA na Mezní Louce.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation