Skrýt nabídku

Nová pravidla pro lezce v NPR Kaňon Labe

České Švýcarsko, 8. 1. 2018 – Dne 4. ledna 2018 nabyla účinnosti nová pravidla pro lezení v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe. Správa Národního parku České Švýcarsko formou opatření obecné povahy povolila na základě žádosti podané Českým horolezeckým svazem výjimku ze zákazu vstupovat mimo cesty vyznačené se souhlasem orgánu ochrany přírody a ze zákazu provozovat horolezectví v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe. Takto stanovená pravidla nyní budou platit do 31. 12. 2020.

„Pro horolezeckou činnost budou lezci moci využívat dvě části národní přírodní rezervace celoročně, v dalších dvou částech je lezení umožněno ve druhé polovině kalendářního roku,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Nově stanovená pravidla považujeme za rozumný kompromis mezi ochranou přírody a horolezeckou činností, která má v naší oblasti více než staletou tradici.“

Kromě vymezení objektů a času pro lezeckou činnost výjimka ze zákona obsahuje také konkrétní pravidla a zásady chování při lezení. Stanovení výjimky předcházela jednání správy parku se zástupci horolezeckého svazu. Současná výjimka platí po dobu tří let, před jejím uplynutím správa parku společně s horolezeckým svazem lezeckou činnost vyhodnotí a zkušenosti budou následně promítnuty do budoucích rozhodnutí.

Národní přírodní rezervace Kaňon Labe byla vyhlášena v roce 2010 v pravé části labského kaňonu. Národní přírodní rezervace je nejvyšší kategorií maloplošných chráněných území v České republice a režim pro návštěvníky zde je obdobný jako v klidových územích národních parků. V opodstatněných případech však ochrana přírody může stanovit výjimky z některých omezení vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Plný text opatření obecné povahy najdete ZDE >>
Mapovou přílohu k opatření obecné povahy najdete ZDE >>


Pískovcové lezení v Českém Švýcarsku: Výjimka ze zákona o ochraně přírody a krajiny upravuje pravidla pro lezení v NPR Kaňon Labe na další tři roky. Ilustrační foto: Jiří Šťastný

Omezení vstupu

UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU HROZÍ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


S ohledem na odstraňování nebezpečných stromů je ve všedních dnech od 7.30 do 15.30 UZAVŘENA TURISTICKÁ CESTA Hřensko - Tři prameny. Více informací zde.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici zooložka / zoolog. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation