Skrýt nabídku

Objev z krmítka způsobil rozruch mezi odborníky

České Švýcarsko, 15. 2. 2017 – Na ornitologický unikát poukázala v tomto týdnu obyvatelka obce Janov v národním parku České Švýcarsko. Na svém ptačím krmítku objevila drobného, neobvykle zbarveného ptáčka. S prosbou o pomoc při určení druhu se nejprve obrátila na odborníky z národního parku, kterým poskytla slovní popis a posléze také nejzákladnější fotodokumentaci. Vzhledem k nejistotě při určování rozeslali ornitologové předané podklady širšímu okruhu specialistů, kteří prověřovali, zda se nejedná o zástupce cizokrajného ptačího druhu. Po zvážení všech možností dospěli k jistotě, že se jedná o tzv. melanisticky zbarvenou sýkoru modřinku.

„Takto zbarvená sýkora modřinka je absolutní raritou, se kterou se setkáme patrně jedenkrát v životě. Tím spíše máme radost, že jsme na tuto zvláštnost byli upozorněni a podařilo se nám pořídit také velmi kvalitní fotodokumentaci,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Pokud sýkora ve zdraví přečká zimu, je zde také velká pravděpodobnost, že bude v okolí Janova hnízdit.“

Neobvyklou sýkoru se podařilo detailně zachytit fotografovi správy národního parku Václavu Sojkovi, který na její přílet na krmítko čekal dvě hodiny. „Snímky se vydařily s řádným kusem štěstí, vnitřně jsem byl připraven i na to, že budu čekat celý den nebo se na místo i vracet. Nakonec ale na asi dvacet sekund přiletěla a poskytla mi i zlomek času na zaostření,“ popisuje Václav Sojka okolnosti vzniku fotodokumentace.

V oblasti Labe se ornitologové občas setkávají s neobvyklými druhy ptačí fauny, zejména v zimním období, kdy se ptactvo stahuje k nezamrzajícím vodním plochám. V případě konkrétní sýkory modřinky je však mnohem pravděpodobnější, že se jedná o místního jedince. Melanistické zbarvení, tedy zbarvení do černa na místech, která jsou u ostatních jedinců druhu zbarvena světle, je způsobeno genovou mutací, jedná se v podstatě o opak albinotického zbarvení.


Rarita zdokumentovaná v Janově v Českém Švýcarsku: Melanisticky zbarvená sýkora modřinka, tmavé zbarvení na hlavě je výsledkem genové mutace. Foto: Václav Sojka

Obvykle zbarvená sýkora modřinka: Ve volné přírodě a na krmítkách ji můžeme zahlédnout poměrně často. Foto: Monika Suržinová

Omezení vstupu

Na základě nařízení měst Rumburk a Varnsdorf je po vichřici Herwart vyloučen vstup do lesů v NP České Švýcarsko z důvodu vysokého nebezpečí úrazu. Podrobnosti ZDE. 


Probíhají opravy na modré TZT z Vysoké Lípy k Dolskému mlýnu. Probíhá výměna dřevěných prahů za kamenné, stezka je uzavřena.


Omezení vstupu do Divoké soutěsky. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Nenechte si ujít výstavu "Lesy národního parku České Švýcarsko". Vice informací zde.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation