Skrýt nabídku

Potvrzeno: České Švýcarsko má další druh netopýra

Krásná Lípa, 11.8.2017 - Nový druh netopýra se odborníkům podařilo nalézt nedaleko Hřenska. Pomocí speciálního detektoru zachycujícího ultrazvukové echolokační signály a následné počítačové analýzy získaných dat byl totiž vůbec poprvé v Českém Švýcarsku prokázán výskyt silně ohroženého netopýra Saviova (Hypsugo savii).

„Detektor jsme umístili v kaňonu Labe nedaleko Suché Kamenice“, říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, který se monitoringu netopýrů sám velmi aktivně věnuje a pokračuje: „Tato oblast patří k mimořádně významným netopýřím lokalitám. Řada druhů zde zimuje v četných puklinových jeskyních a samotný kaňon je významným migračním koridorem. Proto jsme doufali, že právě zde bychom mohli s využitím tzv. bat-detektoru objevit i nějaké nové druhy pro náš region.“ Tento předpoklad se nakonec potvrdil. Již v loňském roce zde byly zaznamenány dva nové druhy netopýrů (netopýr brvitý a netopýr alkathoe). Aktuálně potvrzený netopýr Saviův byl opakovaně zaznamenán od jara do podzimu loňského roku. Až analýza získaných dal provedená v letošním roce Doc. Tomášem Bartoničkou, Ph.D. z Masarykovy univerzity v Brně však jednoznačně potvrdila, že se jedná právě o tento druh.

Netopýr Saviův patří mezi teplomilné druhy a vyskytuje se od západního Středomoří po střední Asii a podhůří Himálaje. V České republice byl poprvé zjištěn na jižní Moravě v roce 2001. Dokladů o jeho výskytu však stále přibývá, vč. dokladů o rozmnožování. Byl zjištěn např. i v Praze. Nález v kaňonu Labe je však zatím nejsevernější lokalitou jeho výskytu v Evropě!

Celkem již bylo v Českém Švýcarsku zaznamenáno 22 druhů netopýrů z celkových 27 druhů nalezených v České republice. „Díky využití nejmodernější techniky se nám otevírají netušené možnosti studia netopýrů. Daří se nám prokázat i druhy, které nejsou jiným způsobem prakticky zjistitelné. Celkový počet prokázaných druhů v naší oblasti tak ještě nemusí být konečný“, dodává na závěr Pavel Benda.

Richard Nagel

Netopýr Saviův (foto: Miloš Anděra)

Omezení vstupu

Na základě nařízení měst Rumburk, Varnsdorf a Děčín je po vichřici Herwart vyloučen vstup do lesů v NP České Švýcarsko s výjimkou značených turistických cest,  z důvodu vysokého nebezpečí úrazu. Podrobnosti ZDE. 

UPOZORNĚNÍ: S ohledem na pokračující odstraňování následků vichřice zůstávají i nadále uzavřeny zelená TZT ve Studáneckém dole a úsek Köglerovy naučné stezky kolem Plačtivých kamenů (včetně přístupu od Malého Vlčího potoka).


Omezení vstupu do Divoké soutěsky z důvodu opravy galerií. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Nenechte si ujít výstavu "Lesy národního parku České Švýcarsko". Vice informací zde.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation