Skrýt nabídku

Vracíme prales do Českého Švýcarska

Správa Národního parku vrací prales do Českého Švýcarska, který byl na našem území v minulosti vykácen a nahrazen nepůvodní borovicí vejmutovkou, modřínem a smrkem. Za tímto účelem kácí a odváží nepůvodní druhy dřevin a na uvolněná místa vysazuje druhy původní. Do Českého Švýcarska se tak pomalu vrací jeřáb ptačí, jedle bělokorá, dub zimní, buky a další dřeviny, které se stanou základem pro nový prales a také vhodným domovem v minulosti vyhubených druhů zvířat.

Pro rok 2011, který byl vyhlášen Mezinárodním rokem lesů, připravila Správa NP České Švýcarsko soutěžní projekt pro školy i mimoškolní organizace s názvem VRACÍME PRALES DO ČESKÉHO ŠVÝCARSKA. Školy z blízkého i vzdálenějšího okolí se do tohoto projektu zapojily vysazováním stromků a společnými silami dokázaly vysadit více než 10 tisíc sazenic. Společně s firmou O2 Telefónica a s účastníky česko-německého workcampu bylo v roce 2011 na území NP České Švýcarsko vysázeno více než 25 000 sazenic jeřábu ptačího.

Trojice nejlepších škol, které se svými žáky vysází nejvíce nových stromků, získají vítězný pohár a hodnotnou odměnu pro své žáky.

Stromový skřítek jako pohár pro tři nejlepší školy

Obrázek: Stromový skřítek jako pohár pro tři nejlepší školy (1. místo - skřítek se zelenými kalhotkami, 2. místo - skřítek se žlutými kalhotkami, 3. místo - skřítek s modrými kalhotkami)

Všichni účastníci projektu obdrží drobnou pozornost a každá zapojená třída dostané také účastnický list s uvedeným množstvím vysázených stromků.

Sázení můžete objednávat na tomto kontaktu:
Jakub Juda, j.juda@npcs.cz, 7737 276 863, 412 354 053


Přednáška o lesích Českého Švýcarska
V rámci projektu Vám také nabízíme uskutečnění přednášky o lesích Českého Švýcarska ve Vaší škole. Přednášku pro vás zajistíme zdarma před samotným sázením v národním parku. Realizace přednášky není povinná pro účast v soutěži.

Více informací o stavu lesů v Českém Švýcarsku najdete zde a o péči, věnované obnově původního pralesa najdete zde.

Pravidla soutěže:
1. Do soutěže se zapojuje škola, jejíž třídy se budou sázení účastnit
2. Za každý zasazený stromek, získá škola jeden bod
3. Z každé školy se může sázení zúčatnit více tříd, jedna třída se může sázení zúčastnit vícekrát (nejaktivnější škola tak získá nejvíce bodů)
4. Stromky, rukavice a nářadí pro sázení zajistí Správa NP České Švýcarsko
5. Žáci přijedou na sázení vhodně oblečení s dobrou obuví
6. Soutěž bude probíhat v měsících duben, květen, září a říjen
7. Během sázení bude na místě vždy přítomen zaměstnanec Správy NP České Švýcarsko, za bezpečnost dětí zodpovídá učitelský dozor
8. Správa NP nabízí také školám úvodní přednášku o lesích národního parku a o návratu pralesa do Českého Švýcarska (přednáška je zdarma uskutečněna ve vaší škole)

 

 

PŘEHLED ZAPOJENÝCH ŠKOL DO PROJEKTU V ROCE 2011

ŠKOLAPOČET VYSAZENÝCH STROMKŮ
ZŠ Krásná Lípa (1. místo)4988
ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, Děčín (2. místo)2663
ZŠ Seifertova, Varnsdorf (3. místo)2090
ZŠ a MŠ Březiny420

PROJEKT VRACÍME PRALES DO ČESKÉHO ŠVÝCARSKA BYL UKONČEN A NYNÍ JIŽ NESÁZÍME. VŠEM ZÚČASTNĚNÝM ŠKOLÁM DĚKUJEME ZA ÚČAST V PROJEKTU.

 

 

Omezení vstupu

UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU HROZÍ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


S ohledem na odstraňování nebezpečných stromů je ve všedních dnech od 7.30 do 15.30 UZAVŘENA TURISTICKÁ CESTA Hřensko - Tři prameny. Více informací zde.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici zooložka / zoolog. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation