Skrýt nabídku

Pravčická brána oslaví 50 let státní ochrany

České Švýcarsko, 23. 7. 2014 – Na přelomu roku Pravčická brána završila půlstoletí pod státní ochranou přírody. S půlročním odkladem brána své jubileum komorně oslaví tuto sobotu, 26. 7. 2014. Návštěvníkům bude v areálu brány po celý den k dispozici geolog správy národního parku, který průběžně bude podávat informace o vzniku, geoloogickém vývoji i dalších zajímavostech v souvislosti s erbovním přírodním útvarem národního parku. Připravena je také malá  výstava o historii pískovcového lezení, vyvěšeny budou postery s odbornými informacemi. 

Po dohodě s vlastníkem pozemků pod Pravčickou bránou, firmou PAAL, s.r.o., bude po celý den vstup do areálu zdarma.

Pravčická brána byla prohlášena "chráněným přírodním výtvorem" k 18. prosinci 1963. Dnes má status národní přírodní památky a leží v jádru první zóny národního parku České Śvýcarsko. Již od poloviny 19. století přitahuje každoročně statisíce návštěvníků, současně patří pravděpodobně k nejčastěji fotografovaným či jinak výtvarně ztvárňovaným objektům nejmladšího národního parku České republiky.    


Pravčická brána: Se šířkou 26,5 m a výškou 16,5 m se jedná o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě.

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je dočasně MIMO PROVOZ lesní areál RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation