Skrýt nabídku

Pravčická brána oslaví 50 let státní ochrany

České Švýcarsko, 23. 7. 2014 – Na přelomu roku Pravčická brána završila půlstoletí pod státní ochranou přírody. S půlročním odkladem brána své jubileum komorně oslaví tuto sobotu, 26. 7. 2014. Návštěvníkům bude v areálu brány po celý den k dispozici geolog správy národního parku, který průběžně bude podávat informace o vzniku, geoloogickém vývoji i dalších zajímavostech v souvislosti s erbovním přírodním útvarem národního parku. Připravena je také malá  výstava o historii pískovcového lezení, vyvěšeny budou postery s odbornými informacemi. 

Po dohodě s vlastníkem pozemků pod Pravčickou bránou, firmou PAAL, s.r.o., bude po celý den vstup do areálu zdarma.

Pravčická brána byla prohlášena "chráněným přírodním výtvorem" k 18. prosinci 1963. Dnes má status národní přírodní památky a leží v jádru první zóny národního parku České Śvýcarsko. Již od poloviny 19. století přitahuje každoročně statisíce návštěvníků, současně patří pravděpodobně k nejčastěji fotografovaným či jinak výtvarně ztvárňovaným objektům nejmladšího národního parku České republiky.    


Pravčická brána: Se šířkou 26,5 m a výškou 16,5 m se jedná o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě.

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality v NP České Švýcarsko a v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde .


Po březnové vichřici je dočasně MIMO PROVOZ trasa B ("modrá") lesního areálu RYSÍ STEZKA na Mezní Louce.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation