Skrýt nabídku

První pomoc, řešení krizových situací

Integrovaný záchranný systém v NP České Švýcarsko

I přesto, že je území národního parku České Švýcarsko poměrně malé a hustota cestní sítě značná, je dobré místní přírodu nepodceňovat a především nepřeceňovat vlastní schopnosti. Pokud se navzdory obezřetnosti dostanete do nouzové situace, můžete využít záchranného systému na území národního parku.

Jedná se o síť číslovaných bodů, které mohou výrazně urychlit pomoc především v případě, že není možné přesně udat Vaši polohu.


Mapa pro integrovaný záchranný systém: Číslované body v terénnu mohou přispět k rychlejšímu poskytnutí pomoci. Mapu v plném rozlišení můžete stáhnut zde (PNG, 3 MB).

Důležitá čísla:

112   Tísňové volání (přeshraniční přesah)

V rámci ČR:

150   Hasiči 
155   Záchranka
158   Policie ČR

Ne vždy budete v dosahu mobilního signálu. To platí zejména pro hluboká údolí. Pro přivolání pomoci je v takových případech nutné najít v terénu vyvýšený bod. Vzhledem k blízkosti státní hranice může být rovněž k dispozici pouze signál zahraničního operátora. Pro tísňové volání lze opět použít linku 112.


Příklad z terénu: Tabulka záchranného systému umístěná v blízkosti rozcestníku.


Detail tabulky IZS: Volající může pro rychlejší orientaci záchranářů uvést číslo bodu, umístěné v červeném kříži.


Co dělat při náhlé zástavě srdce?

V rámci projektu Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje jsou v raeálu Pravčicka brána - restaurace Sokolí hnízdo a v Edmundově soutěsce u Hřenska umístěny dva automatizované externí defibrilátory (AED), které mohou pomoci zachránit lidský život v případě náhlé srdeční zástavy. Více informací o projektu "Časná defibrilace v Ústeckém kraji", včetně mapy všech registrovaných AED v Ústeckém kraji najdete zde.

Instruktážní video ke shlédnutí zde (3 min 43 s):Krizový telefon Správy NP České Švýcarsko

Na krizový telefon Správy NP České Švýcarsko č. +420 603 990 000 mohou návštěvníci ohlašovat méně závažné události, např. nálezy zaběnutých domácích zvířat, zraněných zvířat, neprůchodnost turistických značených tras (padlé stromy a kameny) apod.
 

Omezení vstupu

UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU HROZÍ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


S ohledem na odstraňování nebezpečných stromů je ve všedních dnech od 7.30 do 15.30 UZAVŘENA TURISTICKÁ CESTA Hřensko - Tři prameny. Více informací zde.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici zooložka / zoolog. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation