Skrýt nabídku

První virtuální stezka v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko, 15. 5. 2014 – V sobotu 17. května bude oficiálně spuštěna historicky první virtuální naučná stezka v Národním parku České Švýcarsko. Název stezky je Příběh lesů Českého Švýcarska, obsahově se zabývá historií vývoje lesních společenstev na území Českého Švýcarska, popisuje druhy stromů a změny ve složení lesa, ke kterým došlo zásahy člověka v minulosti. Návštěvníci se dozvědí řadu zajímavostí nejen o historii, ale hlavně o přírodě Českého Švýcarska. Díky chytrému mobilnímu telefonu a zkušenému průvodci ze správy národního parku se v sobotu 17. května od 10 hodin mohou osobně seznámit s historií využívání lesů v regionu Českosaského Švýcarska.

Stezka má 20 zastavení – úvodní je v Jetřichovicích u informačního střediska. Dlouhá je 8,2 km, jedná se o okruh po žlutě značené turistické cestě směrem Na Tokání a zpět přes Purkartický les a Balzerovo ležení po červené značce. Součástí stezky je vědomostní soutěž. Pro zobrazení informací a soutěžních otázek potřebuje návštěvník mobil nebo tablet s přístupem na internet. Přes QR kódy či NFC tagy, které jsou umístěny na malých tabulkách podél trasy, se pak dostane k jednotlivým textům a otázkám. Po úspěšném dokončení všech otázek mu bude v aplikaci vystaven diplom.

Zmíněné – pro někoho záhadné – zkratky nejsou ničím jiným než označením technologií umožňujících zakódovat např. textovou informaci, ke které se návštěvník dostane pomocí speciální aplikace ve svém chytrém telefonu či tabletu. V případě naučné stezky se tak dostane na příslušnou webovou stránku obsahující informace k danému zastavení. Pokud návštěvník nemá na svém zařízení přístup na internet, může si obsah celé naučné stezky nahrát již na začátku své cesty u informačního střediska v Jetřichovicích pomocí nově zavedeného a bezplatného Wi-Fi připojení.

Problematika lesů je v národním parku České Švýcarsko jedním ze stěžejních témat, zejména díky introdukované invazivní borovici vejmutovce. Společně se správou parku se obecně prospěšná společnost České Švýcarsko rozhodla toto téma lidem přiblížit, vysvětlit, a to netradiční moderní metodou pomocí mobilních informačních technologií, které jsou blízké zejména mladé generaci. Pokud tento projekt bude úspěšný, dočká se území Českého Švýcarka dalších stezek, které nepotřebují velké neskladné tabule v terénu a vystačí si jen s malou destičku s QR kódem.

Naučnou stezku připravila Správa NP České Švýcarsko ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko v rámci projektu podpořeného Ministerstvem životního prostředí.


QR kód: Původně vyvinutý pro průmysl, umožňuje zakódování textové informace tak, aby byla čitelné pro digitální snímače, např. kameru. Po přečtení kódu kamerou chytrého mobilu nebo tabletu přesměruje uživatele na odpovídající stránky s informacemi.


Jetřichovicko. Foto: Zdeněk Patzelt

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je dočasně MIMO PROVOZ lesní areál RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation