Skrýt nabídku

Region národních parků pro veřejnou turistickou dopravu

Českosaské Švýcarsko, 20. 2. 2014 – K podpoře veřejné hromadné dopravy a jejímu dalšímu přizpůsobování turistickým potřebám se v saské Žebnici (Sebnitz) přihlásili zástupci regionu národních parků České a Saské Švýcarsko. Ředitelé[1] obou správ národních parků zde v pátek, 14. února, společně se dvěma desítkami významných aktérů z regionu[2] podepsali v souvislosti s projektem Cílová stanice Příroda/Fahrtziel Natur[3] prohlášení, ve kterém si kladou za cíl aktivní podporu rozvoje přeshraniční sítě veřejné turistické dopravy sloužící jak návštěvníkům, tak i obyvatelům regionu. Podporou veřejné hromadné dopravy chtějí správy národních parků svým územím ulevit od automobilové dopravy, jejíž intenzita zejména v hlavní sezóně představuje jeden z velkých problémů regionu národních parků. 

“Zkušenosti ze saské strany regionu ukazují, že díky podpoře spojů vhodných také pro turisty počty přepravovaných osob stoupají a vznikají i nové linky. U nás jsme prozatím v situaci, kdy veřejná doprava k rekreačním a kulturním cílům není brána příliš vážně,” říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Do celého Českosaského Švýcarska každoročně přijedou zhruba čtyři miliony návštěvníků. Domníváme se, že to již je potenciální množství cestujících, které za pozornost stojí. Musí však v prvé řadě vůbec dostat příležitost z automobilů na vlaky či autobusy přestoupit.”

Českosaské Švýcarsko nabízí návštěvníkům jedinečnou pestrost dopravních prostředků, mohou cestovat vlaky, autobusy, tramvajemi a dokonce i parníky. Zcela nové příležitosti pak nabízí na letošek připravené obnovení železničního spojení mezi stanicemi Dolní Poustevna a Sebnitz. Právě železnici totiž správy parků přisuzují významnou roli pro turizmus, neboť Českosaské Švýcarsko zpřístupňuje prakticky ze všech směrů, včetně Prahy a Drážďan. Jak vyplývá z podepsaného prohlášení, měla by se proto páteřním prvkem dopravní sítě stát tzv. Dráha národního parku, tedy železniční okruh okolo národních parků České a Saské Švýcarsko, na který budou navázány možnosti cestování dalšími dopravními prostředky.

Poznámky:
[1] ředitel Správy NP Saské Švýcarsko Dr. Dietrich Butter, ředitel Správy NP České Švýcarsko Ing. Pavel Benda, Ph.D.

[2] Dalšími účastníky, kteří rezoluci podepsali, byli např. saský zemský rada Michael Geisler, starosta města Bad Schandau Andreas Eggert , starosta města Krásná Lípa Zbyněk Linhart, zástupci turistických organizací Tino Richter a Jan Eichler, zástupci dopravního svazu VVO a další.

[3] Cílová stanice Příroda/Fahrtziel Natur je projekt německých drah a neziskových organizací v ochraně přírody na podporu využívání veřejné hromadné dopravy pro cestování do chráněných území. Správa NP Saské Švýcarsko byla v rámci projektu oceněna v roce 2012, v roce 2014 se o ocenění opět uchází.

Příloha:
Text prohlášení podepsaný dne 14. 2. 2014 v Sebnitz (česká verze, stáhnout)


Foto 1: Signatáři prohlášení o podpoře veřejné hromadné dopravy v regionu národních parků České a Saské Švýcarsko v areálu nádraží v Sebnitz. Autor: Mike Jäger

Foto 2: Podpis prohlášení o podpoře veřejné hromadné dopravy v regionu národních parků České a Saské Švýcarsko v hale zrekonstruovaného nádraží v Sebnitz. Autor: Mike Jäger

 

 

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je dočasně MIMO PROVOZ lesní areál RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation