Skrýt nabídku

Řízený shoz skalního bloku u Mezní Louky

České Švýcarsko, 23. 5. 2018 – Řízený shoz nestabilního skalního bloku nad červeně značenou turistickou stezkou z Mezní Louky do Vysoké Lípy dnes provedla skalní četa Správy Národního parku České Švýcarsko. Kámen velikosti malého osobního automobilu a hmotnosti zhruba 8 tun vytipovali strážci národního parku. Na základě posouzení geologem správa parku kvůli vysokému riziku zřícení rozhodla o řízeném shozu. Ve vzdálenosti několika metrů od shozeného skalního bloku se nacházel další kámen, viklan obdobné velikosti. Pracovníci skalní čety jej nadzvedli pomocí zvedáku a stabilizovali umístěním dřevěné podložky.

„Celá hmota skalního bloku v podstatě spočívala již na jediném opěrném bodu, vzhledem k bezprostřední blízkosti značené turistické stezky byl zásah nevyhnutný,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Zásahy tohoto typu provádíme zcela výjimečně, dochází-li k ohrožení života, zdraví či majetku osob.“

Po řízeném uvedení do pohybu pomocí hydraulických i mechanických zvedáků se kámen během pádu rozpadl na písek a menší kameny, které dopadly z výšky zhruba 20 metrů na turistickou stezku. Písek a drobné kameny skalní četa ze stezky odstranila, turistická stezka byla uzavřena jen necelou hodinu.


Řízený shoz: Vlastní shoz trval skalní četě méně než minutu. Po počátečním uvedení do pohybu se skalní blok rozpadl a zřítil na turistickou stezku o zhruba 20 metrů níže. Foto: Tomáš Salov


Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality v NP České Švýcarsko a v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde .


Po březnové vichřici je dočasně MIMO PROVOZ trasa B ("modrá") lesního areálu RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.


V pondělí, 24. 6., od 8 do 14h bude omezen vstup na skalní hrad Šaunštejn u Vysoké Lípy. Bude prováděn nátěr přístupových prvků. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation