Skrýt nabídku

Silnice uzavřená varovným systémem je opět průjezdná

Hřensko, 8. 12. 2010 – Silnice I/62 ze Hřenska do Schmilky je od 15.30 hodin opět průjezdná. K zastavení provozu došlo v noci z úterka na středu. Čidla monitorující nestabilní skalní bloky nad silnicí začala vykazovat hodnoty překračující nastavené varovné stavy. Systém automaticky vyslal varování prostřednictvím SMS zpráv a spustil signalizaci pro řidiče. 

"Na místo se dopoledne dostavili specialisté na stabilitu skal, aby prověřili příčiny vyhlášení varovného stavu," říká Tomáš Salov ze Správy NP České Švýcarsko, a dodává: "V náročném terénu a nevlídném počasí museli k čidlům slanit a celý skalní objekt prohlédnout."

Informace od geologů posoudil krizový štáb, který zasedl v odpoledních hodinách. Ten rozhodl o opětovném otevření silnice pro provoz od 15.30 hodin.

Příčinou vyhlášení varování bylo pravděpodobně zasažení jednoho z čidel kusem ledu padajícího ze skály. Skutečnost, že příčina byla relativně snadno odstranitelná, umožnila obnovení provozu ve velmi krátké době. "Systém je nastaven tak, aby byla garantována stoprocentní bezpečnost osob pohybujících se v ohroženém prostoru. Proto ke spuštění varování může dojít také následkem poškození čidla nebo třeba výpadku napájení," vysvětluje Salov, podle kterého však v žádném případě nesmí být rizika podceněna. Případné řícení by mohlo mít fatální následky pro procházející nebo projíždějící osoby.

Dosud provedená měření ukazují nepříznivý trend pohybu některých sledovaných bloků, byť zatím nepřekročily varovné meze. Krizový štáb proto také rozhodl o zvýšené frekvenci sledování dat z monitorovacích čidel; geologové je nyní budou vyhodnocovat denně. 

 

Omezení vstupu

Z důvodu kácení souší pro zajištění bezpečnosti podél turistické cesty je od 18. do 22. 11. 2019 uzavřena Mlýnská cesta (mezi Meznou a Třemi prameny). Děkujeme za pochopení!


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation