Skrýt nabídku

Sokolí mláďata přišla o matku: Postarají se o ně “pěstouni”

České Švýcarsko, 20. 5. 2014 – Pracovníci Správy národního parku České Švýcarsko v sobotu, 17. května 2014, odebrali z hnízda tři zhruba dvoutýdenní mláďata sokolů stěhovavých, poté co jejich matku ulovil výr velký. Jedno z mláďat, které bylo slabé, převezli do záchranné stanice. Zbývající dvě mláďata jsou v těchto dnech umísťována do stávajících sokolích hnízd v Českém Švýcarsku, a to v rámci běžného kroužkování mláďat. Dospělci je tak adoptují a zajistí jejich úspěšné vyvedení z hnízda.

“Skutečnost, že hnízdění neprobíhá tak, jak by mělo, jsme odhalili v rámci průběžného monitoringu,” říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Hnízdiště zvláště chráněných druhů kontrolujeme z bezpečné vzdálenosti pravidelně. V konkrétním případě by bez těchto kontrol mláďata jistě nepřežila.”

Okolnosti úhynu sokolí samice a následné záchrany mláďat byly velmi neobvyklé. “Velmi zvláštní bylo, že výr poté, co sokolici ulovil a částečně zkonzumoval, na hnízdě seděl a sokolí mláďata zahříval,“ popisuje situaci pracovník správy parku Václav Sojka, a pokračuje: “Můžeme se jen domnívat, zda se ve výrovi probudil mateřský pud. Každopádně jeho přítomnost na hnízdě trochu paradoxně přispěla k přežití mláďat do doby, než jsme je odebrali.”

Nyní mláďata putují ke svým pěstounům, jejichž vlastní mláďata jsou srovnatelně stará. První bylo umístěno do hnízda na Jetřichovicku v pondělí, 19. května 2014, a to v rámci plánovaného kroužkování mláďat na hnízdě. Podle prvních kontrol je sokoli - pěstouni přijali dobře a starají se o ně stejně, jako o vlastní potomky. Další mládě bude do nového hnízda umístěno v nejbližších dnech, třetí prozatím zůstává v péči záchranné stanice. Jakmile bude dostatečně silné, rovněž najde nový domov ve vhodném hnízdě.


Záchrana: Mláďata sokola stěhovavého odebraná z hnízda. Vpravo ostatky ulovené samice. Foto: Václav Sojka

 
Nový domov: Ornitolog Václav Šena umísťuje mládě do hnízda během plánovaného kroužkování mláďat. Foto: Václav Sojka


Výr velký sedí na hnízdě s mláďaty sokola stěhovavého: Videozáznam z hnízda ze dne 16. 5. 2014. Výr je velmi dobře maskován, napravo od dvou mláďat. Třetí mládě je pod výrem a není na záznamu vidět. Záznam: Václav Sojka, softwarově stabilizováno 

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je dočasně MIMO PROVOZ lesní areál RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation