Skrýt nabídku

Soutěž „Za humny je národní park“

České Švýcarsko, 28. 6. 2017 – V pátek 23. 6. 2017 proběhl v areálu Správy národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě již druhý ročník soutěže prověřující znalosti dětí 4. a 5. tříd ze základních škol blízkého okolí o národním parku České Švýcarsko. Akce se zúčastnilo 33 dětí z 5 škol. Akci uspořádaly Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Správa národního parku České Švýcarsko v rámci projektu: „České Švýcarsko přátelské školám“, který podpořili SFŽP ČR a MŽP.

Součástí soutěže byly otázky vztahující se nejen k poznávání přírody Českého Švýcarska, ale i ke způsobům ochrany na území národních parků. Kromě kvízových otázek na děti čekalo i stanoviště na poznávání bylin a živočichů. Díky spolupráci s Gymnáziem Rumburk mohly děti zabrousit také do tajů chemie a fyziky během drobných pokusů s vodou. Každý soutěžní tým si navíc s sebou přinesl prezentaci aktivit své školy s tématem ekologie, ochrany přírody, nebo činnosti pro NP, kterou prezentoval již v nové venkovní učebně.

Výsledky téměř všech tříčlenných týmů z jednotlivých škol byly dost vyrovnané a organizátory velmi potěšilo, že děti o národním parku, který mají opravdu téměř „za humny“, vědí hodně, a že i na svých školách jsou velmi aktivní v oblasti ochrany přírody a životního prostředí.

Přesto musel být vybrán jen jeden vítěz. Tentokrát to byl s největším počtem bodů tým žáků ZŠ a MŠ Krásná Lípa, kteří si kromě materiálů věnovaných Správou národního parku České Švýcarsko odnesli i poukaz na exkurzi do národního parku s průvodcem pro svoji třídu, kterou jim kompletně zajistí České Švýcarsko o.p.s. Na druhém místě se umístili žáci ZŠ a MŠ Staré Křečany a na třetím místě pak žáci ZŠ Pastelka Rumburk. Tyto týmy vyhrály kromě jiného vstup do expozice v Domě Českého Švýcarska pro celou třídu zdarma.

V letošním roce se uskutečnilo z projektu České Švýcarsko přátelské školám téměř 50 programů pro 1100 účastníků, a to buď ve školách a školkách, nebo přímo v prostředí národního parku, kam je školám a školkám zajištěna doprava i odborný průvodce díky tomuto projektu zdarma. Během letních prázdnin pro děti z projektu proběhnou ještě dva pětidenní ekovýchovné programy. Projekt zaměřený na podporu ekologické výchovy ve školách a školkách národního parku České Švýcarsko končí bohužel už v prosinci letošního roku. Vzhledem k zájmu škol o další spolupráci na podobných aktivitách budeme usilovat o získání prostředků i na další rok.

Ing. Jarmila Judová – manažerka projektu


Soutěž "Za humny je národní park": Soutěžní stanoviště (shora dolů) Bylinky, Mikroskopy a Voda. Foto: Jarmila Judová

Omezení vstupu

Na základě nařízení měst Rumburk a Varnsdorf je po vichřici Herwart vyloučen vstup do lesů v NP České Švýcarsko z důvodu vysokého nebezpečí úrazu. Podrobnosti ZDE. 


Probíhají opravy na modré TZT z Vysoké Lípy k Dolskému mlýnu. Probíhá výměna dřevěných prahů za kamenné, stezka je uzavřena.


Omezení vstupu do Divoké soutěsky. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Nenechte si ujít výstavu "Lesy národního parku České Švýcarsko". Vice informací zde.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation