Skrýt nabídku

Aktuality

Vývrat v Tisé odhalil fosílie, lidé si je prohlédnou v ústeckém muzeu

České Švýcarsko, 17. 1. 2020 – Vývrat břízy v Tiských stěnách odkryl ke konci loňského roku pískovcovou vrstvu s fosíliemi z druhohor, z geologického období křídy (stáří cca 90 mil. let). Nález zkamenělin ohlásil Správě Národního parku České Švýcarsko německý turista. Její pracovníci ve spolupráci s geoložkou Muzea města Ústí nad Labem nález zdokumentovali, část fosílií byla vyjmuta z pískovcového masívu a byla přemístěna do muzejního depozitáře.

Dopravní omezení z důvodu bezpečnostního kácení

České Švýcarsko, 23. 12. 2019 – Z důvodu bezpečnostního kácení smrkových souší podél státní silnice č. III/25861 v úseku mezi Hřenskem a Mezní Loukou bude silnice uzavřena v termínu od 6. 1. 2020 do 28. 2. 2020, a to ve všední dny vždy v časech od 7.30 do 15.30 hodin.

Krajina Českého Švýcarska je bohatší o 70 polniček

České Švýcarsko, 18. 12. 2019 – Sedm desítek sazenic hrušní planých, takzvaných polniček, obohatilo v uplynulých dvou týdnech louky, staré zahrady a sady či některá stromořadí převážně na území Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, ale také na vhodných místech v Národním parku České Švýcarsko. Hrušně pro správu národního parku vypěstovala Střední škola zahradnická a zemědělská A. E. Komerse – Děčín Libverda ze semen dodaných na podzim roku 2015. Ta správa získala ze starých místních hrušní, například v Kamenické Stráni.

Oslavy ticha: Silvestr a Nový rok užijte v národních parcích opět bez ohňostrojů

České Švýcarsko, 13. prosince 2019 – Na území všech čtyř národních parků České republiky, tedy NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko a Krkonošského národního parku, se oslavy příchodu Nového roku musejí opět obejít bez zábavní pyrotechniky. Zákon č. 114 o ochraně přírody a krajiny ji zakazuje na celém území národních parků, a to včetně obcí.

První setkání pracovní skupiny pro turizmus a regionální rozvoj

České Švýcarsko, 11. prosince 2019 – V pondělí, 9. prosince 2019, se v budově Správy Národního parku České Švýcarsko uskutečnilo první setkání pracovní skupiny pro turizmus a regionální rozvoj. Pracovní skupina byla zřízena při Radě Národního parku České Švýcarsko, která je ze zákona poradním orgánem ředitele správy parku.

Průvodci prodloužili své certifikáty

České Švýcarsko, 27. 11. 2019 – Ve čtvrtek, 21. listopadu 2019, si v rámci školení pořádaného Správou NP České Švýcarsko ve spolupráci s České Švýcarsko o.p.s. prodloužilo 8 průvodců své certifikáty. Účastníci načerpali nové informace o dění v regionu národního parku České Švýcarsko, zejména o vývoji kůrovcové situace, výskytu vlků či změnách v turistické infrastruktuře. Prodloužení certifikátu platného vždy na dva roky bylo podmíněno úspěšným složením testu, všech osm průvodců bylo úspěšných. Blahopřejeme! 

České Švýcarsko má dva nové druhy netopýrů

České Švýcarsko, 27. 11. 2019 – Fauna Českého Švýcarska se v letošním roce rozrostla o dva nové druhy netopýrů. Jsou jimi netopýr obrovský (Nyctalus lasiopterus) a netopýr jižní (Pipistrellus kuhlii), kteří doposud unikali pozornosti výzkumníků. Z celkových 27 druhů netopýrů žijících v České republice se tak v Českém Švýcarsku podařilo potvrdit již 24 druhů a region národního parku s unikátním kaňonem řeky Labe se tím zařadil mezi druhově nejbohatší netopýří oblasti Česka.

Výtvarná soutěž „Ze života kůrovce“ už má své vítěze

České Švýcarsko, 25. 11. 2019 – Koncem listopadu byly vyhlášeny výsledky výtvarné soutěže na téma „Ze života kůrovce“, kterou společně uspořádala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Správa NP České Švýcarsko v rámci stejnojmenného projektu, který podpořilo Ministerstvo životního prostředí.

Do soutěže přišlo 240 obrázků z 22 škol: Varnsdorfu, Krásné Lípy, Starých Křečan, Mikulášovic, ale i řady dalších mnohem vzdálenějších míst, např. z Jihlavy.

Seminář k programu Podpora obcí v národních parcích

České Švýcarsko, 7. 11. 2019 – Správa Národního parku České Švýcarsko ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) pořádají v úterý, 12. 11. 2019, seminář zaměřený na možnosti podpory obcí v regionu národního parku.

Děti z oddílu Junior Ranger sázely jedličky

České Švýcarsko, 7. 11. 2019 – Sobotní chladno, déšť a mlha neodradily přírodovědný oddíl Junior Ranger při Správě Národního parku České Švýcarsko od sázení mladých jedliček v lokalitě Na Čechu u Chřibské, kde děti vysázely několik desítek jedlových sazenic. Po dopoledním sázení se Junior Rangeři vydali na poznávací výlet s průvodcem do "pralesa" našich severních Čech - přírodní rezervace Studený vrch v CHKO Lužické hory. Svůj výlet završili krátkou výpravou do dávné geologické minulosti naší oblasti návštěvou národní přírodní památky Zlatý vrch.

Omezení vstupu

UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU HROZÍ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


S ohledem na odstraňování nebezpečných stromů je ve všedních dnech od 7.30 do 15.30 UZAVŘENA TURISTICKÁ CESTA Hřensko - Tři prameny. Více informací zde.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici zooložka / zoolog. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation