Skrýt nabídku

Archív 2011

Fotopast zachytila vydru říční

Krásná Lípa, 19. 12. 2011 – Pomocí fotopasti se pracovníkům Správy Národního parku České Švýcarsko podařilo pořídit zajímavé snímky vydry říční na břehu říčky Křinice. Jedná se o první detailní záběry této šelmy, které se v Českém Švýcarsku podařilo nasnímat. O výskytu vydry říční v Českém Švýcarsku nebylo narozdíl od některých jiných druhů pochyb, a to zejména díky dostatečně průkazným nepřímým stopám, pobyt vydry byl potvrzen výzkumem i náhodnými pozorováními. Nově pořízené snímky v infračerveném spektru důkazy o výskytu vydry říční v národním parku ucelují.

Jez u Dolského mlýna se příští povodně bát nemusí

Jetřichovice, 15. 12. 2011 – Práce na zajištění jezu na řece Kamenici u kulturní památky Dolský mlýn v národním parku České Švýcarsko proti dalšímu rozpadu byly počátkem prosince dokončeny. Úprav se dočkala střední část tělesa jezu, která již byla zcela rozložena následkem působení vodního toku. Pískovcové bloky, ze kterých byla složena, dlouhodobě ležely volně v korytě řeky.

ČIŽP: Těžby v národním parku jsou v pořádku

Krásná Lípa, 12. 12. 2011 – Česká inspekce životního prostředí potvrdila správnost postupu Správy Národního parku České Švýcarsko při provádění přeměny lesních porostů do jejich přirozené podoby, která v budoucnu již nebude vyžadovat lidské zásahy. Koncem listopadu zaslal inspekci podnět ekologický aktivista J.R., jehož obsahem bylo podezření, že těžby na území národního parku, které probíhají i v jeho prvních zónách, jsou nelegální a kořistnicky motivované.

Vyšlo podzimní číslo zpravodaje České Švýcarsko

Krásná Lípa, 21. 11. 2011 – Aktuální číslo zpravodaje České Švýcarsko vydávaného správou národního parku je od dnešního dne k dispozici všem zájemcům. Klasická "papírová" verze bude v nejbližších dnech k dostání v regionálních turistických informačních střediscích a bude také distribuována místním obyvatelům spolu s lokálními periodiky. Elektronická verze je ke stažení na internetových stránkách správy národního parku www.npcs.cz v sekci "Pro návštěvníky i místní".

Hasiči v lese u Jetřichovic likvidovali požár

Jetřichovice, 8. 11. 2011 – Hasiči zlikvidovali v národním parku České Švýcarsko lesní požár na ploše zhruba dvou hektarů. V obtížně přístupném skalnatém terénu doutnala lesní půda. Ke vznícení došlo zřejmě před delší dobou, oheň však nebyl na první pohled patrný a šířil se pod povrchem. Požár objevili a ohlásili zaměstnanci správy národního parku poté, co během činností v lese ucítili kouř.

Areál Pravčické brány provozovatel přes zimu uzavře

Hřensko, 1. 11. 2011 – Podle sdělení firmy PAAL s.r.o., která provozuje restauraci “Sokolí hnízdo” pod Pravčickou bránou, bude areál restaurace od 1. 11. 2011 do konce března 2012 z důvodu údržby pro návštěvníky uzavřen. Přístupná nebude ani vyhlídka naproti Pravčické bráně, neboť jediná přístupová cesta vede přes pozemek v majetku PAAL s.r.o.

Turisté po dobu uzavření areálu budou moci Pravčickou bránu vidět pouze z “podhledu”, nejblíže se dostanou ke vstupu do stavby restaurace Sokolí hnízdo.

České Švýcarsko má novou Panenskou jedli

Jetřichovice, 31. 10. 2011 – Lesníci národního parku České Švýcarsko vysadili novou Panenskou jedli. Mladý strom našel místo ve speciálním oplůtku nedaleko místa, kde stávala ještě počátkem minulého století jedle zvaná Jungfern Tanne, v překladu Panenská jedle. Ta celé lokalitě propůjčila jméno. Vysazením mladé jedle pracovníci správy parku v komorní atmosféře oslavili nedávný Mezinárodní den stromů a stále probíhající Mezinárodní rok lesů.

Lososi se vrátili v den vysazování malých ryb

Hřensko, 26. 10. 2011 – Do řeky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko se dne 25. října 2011 vrátili dospělí lososi. Návrat nejméně pěti ryb zaznamenali a zdokumentovali pracovníci správy národního parku, kteří tentýž den vypouštěli malé lososy v oblasti Tiché soutěsky ve Hřensku.

Lososy letos poprvé vypustí i jejich adoptivní rodiče

Krásná Lípa, 18. 10. 2011 – V úterý 25. října 2011 najde deset tisíc lososů z líhně v německém Langburkersdorfu nový domov v říčce Kamenici v Českém Švýcarsku. Do vody je vypustí zaměstnanci správy národního parku spolu s rybáři a dobrovolníky. Vypouštění se mohou zúčastnit také dárci, kteří adoptovali svého lososa prostřednictvím dárcovské SMS.

Sanace skal: Soud dal za pravdu správě parku

Hřensko, 17. 10. 2011 – Ve sporu o povinnost sanovat skalní bloky ohrožující mezinárodní silnici I/62 v prostotu mezi Hřenskem a Schmilkou rozhodl Městský soud v Praze ve prospěch Správy Národního parku České Švýcarsko. Ke sporu došlo v roce 2008, kdy v souvislosti s nebezpečím skalního řícení v někdejším bezcelním pásmu mezi obcemi Hřensko a Schmilka odmítlo Ředitelství silnic a dálnic nést náklady na sanace rizikových skalních bloků. V následujícím správním řízení Krajský úřad Ústeckého kraje nařídil provedení sanace správě národního parku.

Omezení vstupu

Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Hledáme budoucího provozovatele objektu chaty Na Tokání. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation