Skrýt nabídku

Archív 2013

PF 2014

Přejeme Vám vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí a osobních i pracovních úspěchů v roce 2014.

pracovníci Správy NP České Švýcarsko

Nástup zimy provázejí pozoruhodné drobné jevy

České Švýcarsko, 18. 12. 2013 – S nastupující zimou je v národním parku České Švýcarsko možné pozorovat množství zajímavých drobných jevů souvisejících s chladným obdobím roku. Poměrně často se návštěvníci mohou setkat s erozními jevy, zejména drobným řícením kamenů. To souvisí s teplotními výkyvy, kdy teploty oscilují kolem bodu mrazu. Opakované zamrzání a tání vody v puklinách způsobuje jejich rozšiřování a nakonec úplné odtržení kamenů od masívů.

Orkán Xaver zlomil Cikánský smrk

České Švýcarsko, 9. 12. 2013 – Orkán Xaver zlomil v pátek 6. prosince Cikánský smrk u silnice z Mezní Louky do Hřenska. Strom byl významným solitérem, často zakreslovaným také do turistických map. Dosahoval výšky zhruba 30 metrů a obvodu asi 320 centimetrů. Jeho věk není přesně znám, podle odhadů by se mohlo jednat o zhruba sto padesát let starý strom.

Oficiální průvodci úspěšně obhájili certifikáty

Krásná Lípa, 3. 12. 2013 – Sedm oficiálních průvodců národním parkem České Švýcarsko v pátek 29. listopadu prodloužilo své certifikáty v rámci školení pořádaného obecně prospěšnou společností České Švýcarsko ve spolupráci se správou národního parku. Průvodci si občerstvili znalosti v oblastech péče o přírodní prostředí a lesy, péče o kulturní prvky v krajině i v oblasti znalosti pravidel pro využívání území národního parku.

Mladí ochránci přírody vyráběli krmítka pro ptáky

České Švýcarsko, 29. 11. 2013 – Téměř dvě desítky dřevěných krmítek pro ptáky vyrobily v rámci své schůzky děti z oddílu Junior Ranger při Správě národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě. Při montáži připravených stavebnic jim pomáhali také rodiče. Účastníci schůzky se také dozvěděli, jak krmítka nejlépe umísťovat a jaká krmiva ptákům nejvíce pomohou přečkat mrazivá zimní období. Krmítka se nyní stanou součástí zahrad či balkónů jednotlivých členů oddílu Junior Ranger a usnadní přezimování mnoha ptačím druhům kulturní krajiny.

Lososi se vracejí do domovských řek

Českosaské Švýcarsko, 11. 11. 2013 – Lososi obecní se v těchto dnech vracejí do svých domovských řek v Českém a Saském Švýcarsku. Od konce října se podařilo zdokumentovat několik dospělých jedinců v říčce Kamenici v Českém Švýcarsku či v toku Lachsbach u německého města Bad Schandau. Rybáři a ochranáři odhadují, že se do vodních toků na německé i české straně hranice mohly vrátit desítky lososů. Prokazatelně zaznamenat je však možné pouze jednotlivé ryby, většina navrátilců lidské pozornosti uniká.

Právě vydáno: Zpravodaj České Švýcarsko

České Švýcarsko, 1. 11. 2013 – S příchodem prvního listopadového dne je čtenářům k dispozici další vydání zpravodaje České Švýcarsko. Na dvaceti stranách opět přináší množství zajímavých informací nejen o přírodě národního parku, ale také o kulturním dědictví a péči o toto jedinečné území.

Do Kamenice vyplulo devět tisíc malých lososů

České Švýcarsko, 22. 10. 2013 – Do říčky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko dnes vyplulo devět tisíc malých lososů obecných. Společnými silami je vypustili zaměstnanci správy národního parku, rybáři, dobrovolníci, ale také adoptivní rodiče z programu Návrat lososů, jehož cílem je zapojit do reintrodukčního programu dříve vyhubené populace labských lososů také veřejnost. Novinkou v letošním roce je nový hlavní firemní partner projektu, kterým je od října velkoobchodní společnost MAKRO Cash & Carry ČR.

V Jetřichovicích se sešli mladí strážci z Čech a Saska

Jetřichovice, 19. 10. 2013 – Uplynulou sobotu se v národním parku nedaleko Jetřichovic sešlo přes čtyřicet mladých strážců přírody z Českého a Saského Švýcarska. Nejprve zasazením pětiset kusů jeřábů ptačích společně oslavili Den stromů, který si lidé po celém světě připomínají již od poloviny 19. století, a pak se vydali na společný výlet na populární Jetřichovické vyhlídky.

Voda poškodila můstek na cestě k Pravčické bráně

České Švýcarsko, 17. 10. 2013 – Následkem přívalového deště došlo v sobotu, 12. října 2013, k poškození jednoho z mostků na přístupové cestě k Pravčické bráně. Správa národního parku provedla provizorní zajištění místa dřevěným mostkem se zábradlím a poškozený úsek zůstává průchodný.

Vlastní oprava si vyžádá stavbu nové opěrné zídky, vzhledem k rozsahu prací bude moci proběhnout až na jaře roku 2014.


Omezení vstupu

Z důvodu kácení souší pro zajištění bezpečnosti podél turistické cesty je od 18. do 22. 11. 2019 uzavřena Mlýnská cesta (mezi Meznou a Třemi prameny). Děkujeme za pochopení!


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation