Skrýt nabídku

Archív 2014

PF 2015

Přejeme Vám vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí a osobních i pracovních úspěchů v roce 2014.

pracovníci Správy NP České Švýcarsko

Probíhá posezónní údržba turistické infrastruktury

České Švýcarsko, 11. 12. 2014 – V těchto týdnech probíhá v národním parku České Švýcarsko údržba stezek i dalších turistických instalací. Strážní a informační služba provádí zejména opravy dřevěných a kamenných stupňů v úsecích ohrožených erozí, probíhá také zpevňování hran stezek v místech, kde dochází k nežádoucímu rozšiřování cesty. Opravuje se také další zařízení v terénu národního parku, například přístřešky, sezení, mapy, informační stojany či turistické značení cest.

Nový Zpravodaj České Švýcarsko je nyní i na webu

České Švýcarsko, 8. 12. 2014 Podzimní vydání Zpravodaje České Švýcarsko, které je v tištěné verzi k dispozici každoročně v listopadu v regionálních informačních střediscích a na dalších distribučních místech, je nyní k možné prohlížet i v elektronické verzi na internetových stránkách Správy NP České Švýcarsko. Ke stažení je spolu se staršími vydáními pod odkazem http://www.npcs.cz/zpravodaj-ceske-svycarsko.  Přejeme příjemné čtení!

Lososi se vracejí, letos je jich ale méně

Českosaské Švýcarsko, 21. 11. 2014 Lososi se do říček Kamenice a Lachsbach v Českém a Saském Švýcarsku vrátili i letos. V těchto přítocích Labe, do kterých jsou lososi na jaře a na podzim také pravidelně vysazováni, však byli letos prokazatelně zaznamenáni vždy jen po jednom navrátilci. Odborníci mají za to, že teplý podzim, relativně vysoká teplota a především malé množství vody v říčkách lososům návrat ztěžují. Mnozí se proto patrně třou nouzově přímo v Labi a poté se vracejí zpět do moře.

Výstavba zátěžových bariér nad Hřenskem zahájena

Hřensko, 14. 11. 2014 − Na skalách nad obcí Hřensko v národním parku České Švýcarsko byla zahájena výstavba vysokozátěžových bariér, které mají ochránit obec před řícením drobnějších kamenů či kmenů stromů. Bariéry budou vystavěny na skalách nad obcí podél toků Labe a Kamenice v celkové délce zhruba 1,5 km. Projekt je rozdělen do dvou částí. Předání staveniště pro část nad pravým břehem Kamenice proběhlo 23. 10. 2014[1], staveniště v úseku podél toku Labe bylo předáno dne 14. 11. 2014.

Setkání partnerských správ národních parků

Bad Schandau, 25. 10. 2014 − V saském Bad Schandau proběhlo dne 20. 10. 2014 trilaterální setkání partnerských pískovcových národních parků Polska, Saska a České republiky. Zástupci NP Gór Stolowych, NP Saské Švýcarsko a NP České Švýcarsko v rámci setkání naplánovali spolupráci pro rok 2015, a to zejména v rámci výměny zkušeností při péči o pískovcová území, ale také v oblastech práce s veřejností a ekovýchovy.

Adoptivní rodiče vypustili 9 tisíc lososů

České Švýcarsko, 23. 10. 2014 − Adoptivní rodiče dnes pod vedením pracovníků Správy národního parku České Švýcarsko vypustili do říčky Kamenice 9 tisíc půlročních lososů. Posílili tak lososí populaci, kterou se správci parku společně s rybáři a dalšími partnery dlouhodobě pokoušejí obnovit. Původní labští lososi totiž byli vyhubeni v první polovině 20. století, zejména kvůli stavbě příčných překážek, především hrází na Labi a jeho přítocích. Ty znemožnily tažným rybám návrat do domovských vod a tím zakládání dalších generací.

Děčínský zámek hostil seminář o invazních druzích

České Švýcarsko, 20. 10. 2014 – Děčínský Zámek hostil dne 16. října 2014 mezinárodní seminář na téma Invazní rostliny v chráněných územích. Zkušenosti o postupech, jak bránit přírodu před invazními druhy rostlin i živočichů, si vyměňovalo na 80 vědců z České republiky, Saska, Bavorska a Polska. V pátek 17. října 2014 v návaznosti na seminář proběhla také exkurze k lokalitám v CHKO Labské pískovce i v NP České Švýcarsko, kde se účastníci seznámili s praktickými postupy proti invazním druhům.

Dny řemesel přilákaly stovky návštěvníků

České Švýcarsko, 30. 9. 2014 – Dny řemesel u Dolského mlýna, které probíhaly od čtvrtka, 25. září do neděle, 28. září, se těšily velkému zájmu veřejnosti. Ačkoli počasí dnům řemesel zejména v první polovině jejich průběhu příliš nepřálo, podařilo se milíř i veškeré pece a sušárny postavit a uvést do provozu. Milíř zapálený ředitelem správy národního parku Pavlem Bendou hořel od čtvrtečního poledne průběžně, kromě dřevěného uhlí vznikaly další dříve nezbytné produkty, jako potaš, smola, dehet či střešní šindele. V provozu byly také jednoduchá sušárna ovoce a chlebová pec.

Geologové nahlíželi do nitra Pravčické brány

České Švýcarsko, 25. 9. 2014 – Pomocí georadaru prozkoumali geologové těleso Pravčické brány. Georadar je zařízení, které vysílá elektromagnetické vlny do skalního masívu a přijímá vlny odražené. Pomáhá tedy odhalit anomálie ve zkoumaných tělesech, například pukliny. Georadarové průzkumy jsou s odstupem několika let periodicky opakovány. Získané poznatky slouží mimo jiné k odhadům dalšího vývoje největší evropské pískovcové brány. Naposledy obdobné měření proběhlo v roce 2008. Letos byl průzkum rozšířen o další části brány, které v minulosti ještě zkoumány nebyly.

Omezení vstupu

UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU HROZÍ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


S ohledem na odstraňování nebezpečných stromů je ve všedních dnech od 7.30 do 15.30 UZAVŘENA TURISTICKÁ CESTA Hřensko - Tři prameny. Více informací zde.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici zooložka / zoolog. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation