Skrýt nabídku

Archív 2015

PF 2016

Ústecké muzeum a správa parku připravily cyklus přednášek

České Švýcarsko, 18. 12. 2015 – Správa národního parku České Švýcarsko připravila ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem cyklus přednášek o národním parku, které se v ústeckém muzeu uskuteční v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku. Odborníci představí národní park České Švýcarsko z mnoha různých perspektiv, od geologie přes flóru a faunu až po kulturní historii tohoto pískovcového území.

Program přednášek:

Zimní období je hlavní sezónou péče o lesy

České Švýcarsko, 14. 12. 2015 – Zimní období představuje pro národní park České Švýcarsko hlavní sezónu z hlediska péče o zdejší lesní porosty. Návštěvníci se, podobně jako v předchozích letech, na některých místech národního parku mohou setkat s lesnickou technikou, těžebními zásahy i odvozem dřevní hmoty po lesních cestách. Nezbytné lesnické zásahy jsou cíleně prováděny mimo hlavní turistickou sezónu, aby byly minimalizovány kolize s turistickým ruchem. Cílem lesnických zásahů je především přeměna smrkových monokultur na území národního parku na přírodě bližší lesy.

Muzeum města Ústí nad Labem hostí výstavu fotografií Václava Sojky

České Švýcarsko, 2. 12. 2015 – Muzeum města Ústí nad Labem hostí od včerejšího dne výstavu České Švýcarsko očima Václava Sojky. Výstava vytvořená při příležitosti 15. výročí vzniku národního parku České Śvýcarsko představuje veřejnosti fotografie krajiny Českého Švýcarska, i jejích často skrytě žijících obyvatel. Doplněna je také exponáty zvířat a informacemi o nejmladším národním parku České republiky. Výstavu doprovodí i cyklus přednášek o fotografování zdejší přírody, její geologii, flóře i fauně. 

Průvodci obnovovali své certifikáty, přibyli i noví

České Švýcarsko, 27. 11. 2015 – Sedm průvodců Českým Švýcarskem obnovilo v pátek, 20. 11. 2015, úspěšným absolvováním zkoušky své certifikáty, které potvrzují jejich nadstandardní znalosti přírody i kulturní historie zdejší oblasti. V sobotu, 21. 11.

BAT-detektor přinesl nové poznatky o netopýrech

České Švýcarsko, 13. 11. 2015 – Na sedmi lokalitách v širší oblasti Českého Švýcarska letos proběhlo sledování netopýrů pomocí takzvaného BAT-detektoru, tedy zařízení, které převádí ultrazvukové signály vysílané netopýry do spektra slyšitelného pro člověka. Zařízení převedené zvuky rovněž zaznamenává a ukládá pro pozdější počítačové vyhodnocení. Odchylky ve zvukových projevech různých druhů netopýrů jsou totiž v některých případech natolik malé, že přesné určení není možné prostým poslechem. Netopýři byli v Českém Švýcarsku pomocí BAT-detektoru monitorováni poprvé.

Výstavba ochranných bariér nad Hřenskem dokončena

České Švýcarsko, 10. 11. 2015 – V říjnu letošního roku byla dokončena výstavba vysokozátěžových bariér na skalních svazích nad obcí Hřensko. Během uplynulého roku byly ochranné bariéry proti řícení kamenů nainstalovány v délkách 920 metrů v úseku souběžném s řekou Labe a 1433 metrů v úseku souběžném s říčkou Kamenice. Cílem opatření je ochránit provoz na silničních komunikacích, ale také majetky a osoby před každodenními hrozbami plynoucími ze života pod pískovcovými skalami.

Dobrovolníci, díky jejichž práci jsou říčky čisté

České Švýcarsko, 4. 11. 2015 – Celkem šestkrát se letos sešli příznivci geocachingu v rámci takzvaných CITO eventů (Cache In Trash Out / volně přeloženo „Dovnitř za keškami, ven s odpadky“), aby uklidili odpadky přinesené vodou do národního parku. Proběhly celkem čtyři úklidy na území národního parku České Švýcarsko a dva úklidy na území chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Kamenice je bohatší o jedenáct tisíc lososů

České Švýcarsko, 21. 10. 2015 – V pondělí, 19. 10. 2015, vyplulo do Kamenice v národním parku České Švýcarsko dalších 11 tisíc malých lososů. S vypuštěním malých „půlročků“, jak se 7 až 8 cm velcí lososi nazývají, pomáhali adoptivní rodiče i studenti Střední lesnické školy ve Šluknově.

Patnáct let oddílu Junior Ranger

České Švýcarsko, 20. 10. 2015 – Stejně jako k národnímu parku České Švýcarsko patří Pravčická brána, tak ke správě národního parku a ke Krásné Lípě patří oddíl Junior Ranger. Již patnáct let se týden co týden setkává skupina dětí ve své klubovně na Správě NP, aby zde mohla prožívat svá malá dobrodružství při poznávání Českého Švýcarska a života v něm.

Omezení vstupu

UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU HROZÍ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


S ohledem na odstraňování nebezpečných stromů je ve všedních dnech od 7.30 do 15.30 UZAVŘENA TURISTICKÁ CESTA Hřensko - Tři prameny. Více informací zde.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici zooložka / zoolog. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation