Skrýt nabídku

U Dolského mlýna po roce opět doutná milíř

Dolský mlýn, 22. 8. 2017 –  Slavnostním zapálením milíře na louce nedaleko Dolského mlýna začaly včera tradiční Dny lesních řemesel. Správa národního parku České Švýcarsko, která je hlavním pořadatelem této akce, připravila pro návštěvníky pestrý program. Vedle ukázek starých lesních řemesel si lidé mohou během celého týdne prohlédnout i několik výstav či zajít na koncert.

„Dny lesních řemesel jsou naší nejpopulárnější a také nejnavštěvovanější akcí pro veřejnost“, říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko a doplňuje: „První akci tohoto typu jsme udělali v roce 2012 a měla to být jednorázová záležitost. Zájem návštěvníků však předčil naše očekávání, takže jsme se rozhodli v pořádání dnů řemesel pokračovat.“  Organizačně má tuto akci na starosti Natalie Belisová ze správy národního parku. „Každým rokem se snažíme Dny řemesel něčím obohatit, aby se i stálí návštěvníci měli na co těšit a měli důvod k Dolskému mlýnu opakovaně zavítat“, říká Belisová a doplňuje: „Letos bude například od pondělí do pátku probíhat archeoexperiment, při kterém zkusíme vypalovat keramiku v zemní jámě. Vyzvali jsme také návštěvníky, aby nám pomohli se stavbou milíře a pícky na tavbu železné rudy“.

Program však nabízí i řadu tradičních aktivit, od ukázek výroby potaše, smoly, dehtu a kolomazi, přes ukázky drátenictví, mletí a drcení obilí, pečení v chlebové peci, praní a bělení prádla, výrobu keramiky na hrnčířském kopacím kruhu, výpal keramiky v keramické pícce, ukázku výroby dřevěných šindelů, tavbu železné rudy či výrobu skleněných perel. Tradiční je také koncert kytarového tria pod širým nebem, který se uskuteční v pátek 25. srpna v 17:30. Hlavním lákadlem je ale výroba dřevěného uhlí v milíři. „Na stavbu milíře jsme spotřebovali asi 8 kubíků smrkového dřeva“, říká Jiří Kadera, člen Evropského uhlířského spolku, který se o milíř stará dnem i nocí a dodává: „Rozebereme ho tuto sobotu a návštěvníci si budou moci trochu vypáleného uhlí odnést také domů“.

Dny lesních řemesel pořádá Správa národního parku České Švýcarsko ve spolupráci s Etnologickým ústavem Akademie věd ČR, Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech a spolkem Dolský mlýn.

Plakát s kompletním programe ke stažení ZDE (pdf; 2 MB).

Richard Nagel

Ředitel správy NP Pavel Benda slavnostně zapaluje milíř (foto: Richard Nagel)


Jiří Kadera při zapalování milíře (foto: Richard Nagel)


Celkový pohled na areál Dnů lesních řemesel – v popředí smolárna (foto: Richard Nagel)
 

Omezení vstupu

Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!
Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation