Skrýt nabídku

V Krásné Lípě proběhla mezinárodní konference o mezolitu

České Švýcarsko, 31. 3. 2016 – V Krásné Lípě v Domě Českého Švýcarska proběhla ve dnech 17. až 19. 3. 2016 mezinárodní konference věnovaná střední době kamenné. Na čtyři desítky evropských odborníků věnovalo dva dny přednáškám a prezentacím svých poznatků, jeden konferenční den byl věnován také návštěvě lokalit v národním parku České Švýcarsko, kde byly již dříve nalezeny stopy pobytu lidí z doby kamenné. Pořadateli konference byly Akademie věd České republiky, Archeologický ústav Brno s Masarykova univerzita v Brně, Ústav antropologie, za podpory Správy národního parku České Švýcarsko.

V národním parku České Švýcarsko a jeho okolí se nachází na dvě desítky mezolitických nalezišť, pravidelně je od roku 1999 mapuje prof. Jiří Svoboda z AV ČR. Stopy pobytu lidí doby kamenné jsou pro běžné návštěvníky národního parku téměř neviditelné, deset tisíc let stará kulturní vrstva se dnes nachází v hloubce 2 až 3 metry pod současnou úrovní terénu a často se jedná třeba jen o tenkou vrstvu uhlíků a popela z někdejších ohnišť. Jiné nálezy – například nalezené schránky měkkýšů (informaci jsme přinesli ZDE) – naopak mohou poskytnout vzácné poznatky o tom, jak mohla vypadat zdejší krajina např. před dvanácti tisíci lety, tedy relativně nedávno po skončení doby posledního zalednění.


Mezinárodní konference v Krásné Lípě věnovaná střední době kamenné: Odborníci představili výsledky svých dosavadních výzkumů na území Evropy. Foto: Václav Sojka

Exkurze k nalezištím v NP České Švýcarsko: V národním parku a jeho okolí se nachází více než dvě desítky lokalit, které dokládají pobyt lidí v době kamenné. Foto: Václav Sojka

Omezení vstupu

Na základě nařízení měst Rumburk, Varnsdorf a Děčín je po vichřici Herwart vyloučen vstup do lesů v NP České Švýcarsko s výjimkou značených turistických cest,  z důvodu vysokého nebezpečí úrazu. Podrobnosti ZDE. 

UPOZORNĚNÍ: S ohledem na pokračující odstraňování následků vichřice zůstávají i nadále uzavřeny zelená TZT ve Studáneckém dole a úsek Köglerovy naučné stezky kolem Plačtivých kamenů (včetně přístupu od Malého Vlčího potoka).


Omezení vstupu do Divoké soutěsky z důvodu opravy galerií. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Nenechte si ujít výstavu "Lesy národního parku České Švýcarsko". Vice informací zde.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation