Skrýt nabídku

V sobotu začíná v Podyjí mezinárodní tábor, děti z Českého Švýcarska se účastní také

Podyjí, 9. 8. 2019 – Jazyk rozděluje - příroda spojuje. Celkem 6 národních parků leží na česko - německé jazykové hranici. Od roku 2010 se tohoto projektu, rozvinutého původně mezi Českým a Saským Švýcarskem a Bavorským lesem a Šumavou, účastní i Podyjí a Thayatal na česko- rakouské hranici.

Nosným tématem těchto setkání je motto: „Jazyk rozděluje - příroda spojuje.“

Správy národních parků se každý rok střídají v pořádání společného prázdninového tábora pro děti z jejich regionů. Při nich se posiluje povědomí o výjimečnosti krajiny, ze které pocházejí a zároveň otevřenost k přeshraničním kontaktům. Bydlet v blízkosti národního parku neznamená život v zastrčené provincii. Je to život v sousedství cenné přírody a třeba i jiné kultury. Podle možností a zázemí pořádající správy parku pak vypadá každý tábor jinak. Program bývá výjimečně kvalitní, ale zároveň by cena tábora nikoho neměla odrazovat od účasti. Letošní pořadatel tábora, Správa Národního parku Podyjí, tuto podmínku řeší ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti, za jehož finančního přispění může dětem zprostředkovat opravdu výjimečné aktivity i zážitky, které lze v regionu Podyjí-Thayatal prožít.

Proto v letošním druhém srpnovém týdnu pro 30 dětí povedou všechny cesty do Podyjí.

Během týdne ho projdeme téměř celé se zkušenými průvodci z řad zaměstnanců parku. Zavítáme také k našim sousedům do NP Thayatal, aby si děti odnesly ucelený obrázek o krajině Podyjí. Například pod hradem Kaya budeme pozorovat raky v potoce, či večer budeme účastni krmení koček divokých. V Podyjí, u rybníka nedaleko Čížova, prožijeme noc s netopýry a u Havraníků si zase vyzkoušíme na vřesovišti naše znalosti o přírodě při vědomostní hře. Při splouvání Dyje od Znojemské přehrady do Krhovic si řeku prožijeme opravdově. Doufáme, že vtipné jazykové kurzy, ať už organizované, nebo spontánní mezi dětmi, překonají spolu s angličtinou jazykovou bariéru.

Snad počasí dovolí dopřát dětem nejen ojedinělé zážitky, mezi něž nepochybně patří nocování pod širákem s pozorováním noční oblohy bez rušivého světelného znečištění či poslouchání zvuků nočního lesa, ale i běžné tábornické aktivity, koupání či sport.

Symbolickou snídaní na Hardeggském mostě bychom účastníkům tábora chtěli připomenout velmi vážné téma, a to 30 let bez železné opony….

Plánů a očekávání máme spoustu, tak jen je teď naplnit.


Omezení vstupu

Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Hledáme kolegyni/kolegu na pozici Referent environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty. Podrobnosti zde.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation