Skrýt nabídku

Víkend u Dolského mlýna v režii dobrovolníků

České Švýcarsko, 21. 9. 2016 – Uplynulý víkend u Dolského mlýna proběhl zcela v režii dobrovolníků, kteří v areálu a jeho blízkém okolí pracovali v sobotu i v neděli. Správa národního parku všem dobrovolníkům děkuje za vydatnou pomoc!

Kulturní památce Dolský mlýn se pro letošní rok 15 brigádníků věnovalo naposledy, a to v sobotu, 17. 9. 2016. Prozdili a spárovali zdivo stáje, vyspárovali oblouky vstupních dveří do mlýnice a vyklidili prostoru přízemí hotelu (příprava na jarní konzervaci prověšených kleneb), vč. vytřídění kamenů, které budou při konzervaci použity. Současně také vyklidili prostoru za stájí směrem k cyklotrase, odvezli prosátou zeminu a vytřídili 2 pytle izolačního dehtového papíru.

Brigády se "zúčastnil" i štáb francouzské televize, který zde natáčel pořad, představující Českou republiku (5 dní v Praze, 2 dny v Českém Švýcarsku - z toho půlden na brigádě, jak roztomilé a komické!). Vysílat by to měl jejich hlavní kanál někdy v půlce listopadu.


 

Foto: Natalie Belisová a Václav Sojka


Hráči celosvětové hry Geocaching se v neděli, 18. 9. 2016, opět sešli, aby se dobrovolnicky zapojili do odstraňování invazní borovice vejmutovky (původem ze Severní Ameriky) v těžko přístupných místech národního parku České Švýcarsko. Borovice vejmutovka svým rychlým růstem a intenzivním shozem jehlic znemožňuje růst původních druhů dřevin a bylin, proto správa národního parku dlouhodobě usiluje o její odstranění z lesních porostů. Celkem 37 účastníků během necelých 2 hodin vyčistilo, a to částečně za pomoci lezecké techniky, další část Okrouhlíku a zvláště pak plató přímo nad Dolským mlýnem a náhonem. Vzhledem k dešti musela být z důvodu bezpečnosti účastníků akce zkrácena.

Geokešeři plánují letos v národním parku chystají ještě tři dobrovolnické akce zaměřené na sázení prostokořených sazenic buku lesního.


Foto: Petr Kočka

Omezení vstupu

Na základě nařízení měst Rumburk, Varnsdorf a Děčín je po vichřici Herwart vyloučen vstup do lesů v NP České Švýcarsko s výjimkou značených turistických cest,  z důvodu vysokého nebezpečí úrazu. Podrobnosti ZDE. 

UPOZORNĚNÍ: S ohledem na pokračující odstraňování následků vichřice zůstávají i nadále uzavřeny zelená TZT ve Studáneckém dole a úsek Köglerovy naučné stezky kolem Plačtivých kamenů (včetně přístupu od Malého Vlčího potoka).


Omezení vstupu do Divoké soutěsky z důvodu opravy galerií. Více informací zde.

Blížící se události
Nepřehlédněte!

Nenechte si ujít výstavu "Lesy národního parku České Švýcarsko". Vice informací zde.


Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation