Skrýt nabídku

Víkend u Dolského mlýna v režii dobrovolníků

České Švýcarsko, 21. 9. 2016 – Uplynulý víkend u Dolského mlýna proběhl zcela v režii dobrovolníků, kteří v areálu a jeho blízkém okolí pracovali v sobotu i v neděli. Správa národního parku všem dobrovolníkům děkuje za vydatnou pomoc!

Kulturní památce Dolský mlýn se pro letošní rok 15 brigádníků věnovalo naposledy, a to v sobotu, 17. 9. 2016. Prozdili a spárovali zdivo stáje, vyspárovali oblouky vstupních dveří do mlýnice a vyklidili prostoru přízemí hotelu (příprava na jarní konzervaci prověšených kleneb), vč. vytřídění kamenů, které budou při konzervaci použity. Současně také vyklidili prostoru za stájí směrem k cyklotrase, odvezli prosátou zeminu a vytřídili 2 pytle izolačního dehtového papíru.

Brigády se "zúčastnil" i štáb francouzské televize, který zde natáčel pořad, představující Českou republiku (5 dní v Praze, 2 dny v Českém Švýcarsku - z toho půlden na brigádě, jak roztomilé a komické!). Vysílat by to měl jejich hlavní kanál někdy v půlce listopadu.


 

Foto: Natalie Belisová a Václav Sojka


Hráči celosvětové hry Geocaching se v neděli, 18. 9. 2016, opět sešli, aby se dobrovolnicky zapojili do odstraňování invazní borovice vejmutovky (původem ze Severní Ameriky) v těžko přístupných místech národního parku České Švýcarsko. Borovice vejmutovka svým rychlým růstem a intenzivním shozem jehlic znemožňuje růst původních druhů dřevin a bylin, proto správa národního parku dlouhodobě usiluje o její odstranění z lesních porostů. Celkem 37 účastníků během necelých 2 hodin vyčistilo, a to částečně za pomoci lezecké techniky, další část Okrouhlíku a zvláště pak plató přímo nad Dolským mlýnem a náhonem. Vzhledem k dešti musela být z důvodu bezpečnosti účastníků akce zkrácena.

Geokešeři plánují letos v národním parku chystají ještě tři dobrovolnické akce zaměřené na sázení prostokořených sazenic buku lesního.


Foto: Petr Kočka