Skrýt nabídku

Vítání ptačího zpěvu v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko, 5. 5. 2014 – Dvě desítky účastníků přivítaly v sobotu[1] spolu s pracovníky Správy národního parku České Švýcarsko ptačí zpěv. Akce pořádaná tradičně ve spolupráci s Českou společností ornitologickou[2] proběhla navzdory chladnému počasí a mlze. Letos se akce nesla v duchu oslav 10. výročí vzniku Ptačí oblasti Labské pískovce a během úvodní přednášky se účastníci seznámili nejen se čtyřmi prioritními druhy - sokolem stěhovavým, čápem černým, výrem velkým a chřástalem polním - ale také s probíhajícím celorepublikovým sčítáním čápů bílých a černých. Poté se skupina vydala na exkurzi k ptačí rezervaci Velký rybník.

“Mlha byla natolik hustá, že jsme nakonec nemohli použít ani připravené stativové dalekohledy,” říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: “I přesto jsme však viděli a slyšeli množství zajímavých druhů, účastníci určitě nelitovali.”

Během akce se podařilo okroužkovat také špačka obecného, pěnici hnědokřídlou a budníčka většího. “Kroužkování je významnou součástí vítání ptačího zpěvu a lidé se setkají s některými druhy skutečně nablízko. Ornitologům naopak přináší velmi cenné poznatky ze života ptáků,” doplnil ředitel Benda.

Vítání ptačího zpěvu probíhá obvykle počátkem května na řadě míst nejen České republiky, ale i celé Evropy, a to v návaznosti na tradici založenou v roce 1983 v britském Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day. Později tuto aktivitu převzali partneři partneři sdružení v organizaci BirdLife International.

Poznámky:
[1] sobota, 3. května 2014
[2] http://www.birdlife.cz/


Vítání ptačího zpěvu: Ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda prostřednictvím preparátů seznamuje účastníky akce s druhy žijícími v Ptačí oblasti Labské pískovce. (Foto: Richard Nagel)

Více fotografií naleznete na www.facebook.com/NPCeskeSvycarsko .

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je dočasně MIMO PROVOZ lesní areál RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation