Skrýt nabídku

Výstavba zátěžových bariér nad Hřenskem zahájena

Hřensko, 14. 11. 2014 − Na skalách nad obcí Hřensko v národním parku České Švýcarsko byla zahájena výstavba vysokozátěžových bariér, které mají ochránit obec před řícením drobnějších kamenů či kmenů stromů. Bariéry budou vystavěny na skalách nad obcí podél toků Labe a Kamenice v celkové délce zhruba 1,5 km. Projekt je rozdělen do dvou částí. Předání staveniště pro část nad pravým břehem Kamenice proběhlo 23. 10. 2014[1], staveniště v úseku podél toku Labe bylo předáno dne 14. 11. 2014. Firmy realizující dílo v současné době připravují terén tak, aby bylo možné v příštích měsících vysokozátěžové bariéry instalovat.

"Projekt vysokozátěžových bariér byl v přípravě několik let, hledali jsme pro něj také zdroje financování," říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: "Hřensko je z hlediska řícení skal velice exponovanou oblastí, od projektu si slibujeme, že obci uleví zejména od řícení relativně malých bloků, případně také stromů." 

Projekt Zabezpečení nestabilních skalních svahů nad obcí Hřensko s využitím vysokozátěžových ochranných bariér je financován ze státního rozpočtu a operačního programu Životní prostředí. Dokončení stavby je předpokádáno v červenci 2015. Bariéry pak budou obec Hřensko chránit před řítícími se skalními bloky, přičemž nejsilnější bariéra udrží blok o objemu až 5 m3, což odpovídá hmotnosti zhruba 10 tun. Realizace projektu probíhá v části národního parku, která je z hlediska péče o území vymezena jako trvale zásahové území, a to z důvodu ochrany zdraví a majetku osob.  

V souvislosti s výstavbou žádá Správa národního parku České Švýcarsko o pochopení omezení vstupu do oblastí, kde budou bariéry instalovány.

Poznámky:
[1] Dodavatelem stavby pro úsek podél toku Kamenice jsou firmy AZ SANACE a.s. a STRIX CHOMUTOV, a.s.
[2] Dodavatelem stavby pro úsek podél toku Labe je firma ARCADIS CZ a.s.


Ilustrační foto: Vysokozátěžová ochranná bariéra vystavěná během sanace nestabilního skalního svahu v letech 2012 - 2013 (na pozadí rozvodněné Labe v červnu 2013). Foto: Tomáš Salov

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je dočasně MIMO PROVOZ lesní areál RYSÍ STEZKA na Mezní Louce. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation