Skrýt nabídku

Výtvarná soutěž „Ze života kůrovce“ už má své vítěze

České Švýcarsko, 25. 11. 2019 – Koncem listopadu byly vyhlášeny výsledky výtvarné soutěže na téma „Ze života kůrovce“, kterou společně uspořádala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Správa NP České Švýcarsko v rámci stejnojmenného projektu, který podpořilo Ministerstvo životního prostředí.

Do soutěže přišlo 240 obrázků z 22 škol: Varnsdorfu, Krásné Lípy, Starých Křečan, Mikulášovic, ale i řady dalších mnohem vzdálenějších míst, např. z Jihlavy.

Děti z mateřských a základních škol tvořily nejrůznější díla, kde ztvárňovaly život malého brouka - lýkožrouta smrkového, kterému se lidově říká kůrovec. Ten v našich lesích během posledních let kvůli dlouhodobému suchu a teplu napáchal velké škody na smrkových porostech. Děti tak prostřednictvím výtvarného tvoření mohly nahlédnout do rodinného života tohoto tvora, zjistit jaké potřebuje podmínky k životu a také zapátrat, co způsobilo, že jsou pro něj poslední roky tak příznivé a v lesích se pak rozrůstají plochy suchých stromů nebo paseky.

Na obrázcích se nejčastěji objevuje nejen samotný kůrovec, ale i jeho charakteristické požerky v lýku nebo měnící se lesy se suchými stromy. Do soutěže došla i řada originálních děl, na kterých pracovaly celé kolektivy, např. desková hra: Chyť mi kůrovce, nebo leporelo O životě kůrovce Karlíka.

Odborná komise neměla lehkou práci při výběru těch nejlepších, protože všechna díla byla velmi zdařilá a nápaditá. Jedno z děl dokonce ocenil i ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Ing. Pavel Benda, Ph.D., který vybral dílo s názvem: „Nový život“. Přehled oceněných lze najít na webu www.ceskesvycarsko.cz.

Výstava vítězných prací bude k vidění začátkem roku 2020 v Domě Českého Švýcarska v otevírací době informačního střediska. Hlavní cenou v soutěži byly volné vstupenky pro kolektivy i jednotlivce do expozice: České Švýcarsko - Život, tajemství, inspirace, ale také výchovně-vzdělávací materiály od Správy Národního parku České Švýcarsko a výtvarné pomůcky.

Cílem soutěže, ale i dalších aktivit projektu bylo seznámit děti i dospělou veřejnost se současnou problematikou šíření kůrovce v důsledku dlouhodobého sucha i nevhodného složení lesů a informovat o nutné změně skladby stromů v lesích budoucnosti. Kromě soutěže k tomu měly přispět také ekoprogramy pro děti, exkurze s odborníky do terénu, sázení nových stromů. Na konci roku vyjde ještě nový pracovní list na téma kůrovec.

Ing. Jarmila Judová - koordinátorka vzdělávání České Švýcarsko, o.p.s.


ZŠ Pastelka Rumburk - 1. třída: Cena ředitele Správy NP České Švýcarsko

ZŠ Staré Křečany (3. třída): 3. místo v kategorii kolektivní dílo dětí z 1. stupně

MŠ Mikulášovice: 1. místo za práci kolektivů z MŠ

ZŠ Východní - žáci 7. třídy: 3. místo za práci kolektivů z 1. stupně ZŠ

ZŠ T. G. Masaryka a gymnázium Česká Kamenice, třída 5.B: 1. místo za práci kolektivů z 1. stupně ZŠ

Barbora Pohludková z Biskupského gymnázia Varnsdorf: 3. místo v kategorii žáků II. stupně ZŠ

ZŠ Krásná Lípa - žáci 7. třídy: 2. místo za práci kolektivů z II. stupně ZŠ

ZŠ Pastelka - 3. třída: 2. místo za práci kolektivů z I. stupně ZŠ

 

Omezení vstupu

UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU HROZÍ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


S ohledem na odstraňování nebezpečných stromů je ve všedních dnech od 7.30 do 15.30 UZAVŘENA TURISTICKÁ CESTA Hřensko - Tři prameny. Více informací zde.


Z důvodu havarijního stavu je UZAVŘEN PŘÍSTUP do altánu na Mariině skále. Vyhlídka před altánem je přístupná.


Z důvodu nevyhovujícího stavu mostků je OMEZEN PŘÍSTUP na skalní hrad Šaunštejn. Více informací zde.

Nepřehlédněte!

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici zooložka / zoolog. Podrobnosti ZDE.

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation