Skrýt nabídku

Z Brtnického potoka mizí voda, vodní živočichové hynou

České Švýcarsko, 2. 8. 2018 – Z Brtnického potoka v Národním parku České Švýcarsko mizí následkem sucha voda. Potok ke svému soutoku s Křinicí nedoteče a voda se z koryta definitivně ztrácí zhruba jeden kilometr před Brtnickým mostem. Hranice suchého koryta se navíc každý den posouvá směrem proti proudu, k osadě Kopec. Současně ve vysychajícím korytě hyne množství vodních organizmů, a to buď následkem uvíznutí na suchu nebo udušením v jednotlivých tůňkách, kde voda již není dostatečně prokysličována.

Platí zákaz odběru povrchových vod

Kvůli snížení vodnosti toků vyhlásil Městský úřad Rumburk již 30. července 2018 zákaz odběru povrchových vod, a to jak pro Brtnický potok, tak i další toky včetně Křinice, kde je stav vody také velmi nízký. Lidé z potoků nesmějí až do odvolání odebírat vodu například na zalévání trávníků, hřišť, na napouštění nádrží a bazénů. Plné znění rozhodnutí najdete ZDE.


Vodní živočichové hynou v důsledku sucha: Lidé bydlící před národním parkem jim mohou alespoň trochu zvýšit šanci na přežití dodržováním zákazu odběru povrchových vod. Foto: Václav Sojka

Omezení vstupu

Z důvodu zajištění klidu pro hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků jsou dočasně uzavřeny některé lokality jak v NP České Švýcarsko, tak v CHKO Labské pískovce. Podrobnosti najdete zde: http://www.npcs.cz/prosime-nerusit-hnizdime


Po vichřici ze dne 10. 3. 2019 je mimo provoz naučný areál Rysí stezka na Mezní Louce. K dispozici je pouze dětské hřiště v blízkosti kempu Mezní Louka. Děkujeme za pochopení.

Nepřehlédněte!


 

Naši partneři

Nationalpark Sächsische Schweiz

Park Narodowy Gór Stołowych

EUROPARC Federation