Oslavy 50 let CHKO Labské pískovce

logo oslav 50let CHKO

 

Před padesáti lety, 27. června 1972, byla výnosem ministerstva kultury založena Chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Tyto krásné kulaté narozeniny bychom rádi oslavili s Vámi. Proto jsme připravili (a v průběhu roku ještě připravíme) řadu aktivit a akcí pro veřejnost, jejichž přehled naleznete na této stránce. Uvidíme se na některé z akcí?

 SOUTĚŽE PRO MALÉ I VELKÉ:

Pokud rádi soutěžíte, můžete se během oslav zapojit do našich soutěží. Pro velké výherce máme připraveny vlastivědné publikace o národním parku, pro malé výherce pak zajímavé materiály pro děti, včetně výtvarných pomůcek.

První ze soutěží je VLASTIVĚDNÁ SOUTĚŽ, v níž můžete ověřit své znalosti o Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Některé otázky jsou jednoduché a odpověď bude snadná. Jiné jsou zapeklité a odpovědi bude potřeba nalézt třeba na internetu. Pokud se nebojíte, klikněte na odkaz níže, který Vás "přepne" na stránku s vědomostní soutěží.

Vědomostní soutěž na téma CHKO Labské pískovce

Druhá soutěž je zaměřená na ty, jenž rádi kreslí a malují. Tentokrát výtvarné soutěže je skřítek Čeřínek, který žije v Českém Švýcarsku a v Labských pískovcích a prožívá velmi zajímavá dobrodružství. Že jste o něm zatím neslyšeli? Nevadí! Aktuálně připravujeme příběhy o Čeřínkovi do knižní podoby. Vy nyní můžete ořezat své tužky a pastelky a vdechnout Čeřínkovi jeho podobu :-).

Výtvarná soutěž na téma skřítek Čeřínek

Třetí soutěž vás provede Labskými pískovci. Je určená těm, co rádi putují krajinou a hledají odpovědi na různé otázky. Během hry poznáte různá místa CHKO Labské pískovce i NP České Švýcarsko a budete moci cestou plnit úkoly a hledat symboly.  Hra potrvá od 1. června do 15. 11. 2022 a prvních 10 účastníků, kteří splní její podmínky, získá výrobky značky Wolfie: termosku, plecháček a nožík na výlety.

Putování krajinou pískovcových skal

Vydejte se proto společně s námi na putování po některých jejích známých i méně známých místech a zapojte se do vlastivědné hry. Během ní budete plnit jednoduché úkoly, hledat a doplňovat odpovědi, ale především objevovat krásu zdejší krajiny. Hra začíná 1. června 2022. Zadání a soutěžní archy jsou ke stažení na tomto odkazu.

 TURISTICKÁ ZNÁMKA K VÝROČÍ 50 LET ZALOŽENÍ CHKO LABSKÉ PÍSKOVCE

Sbíráte turistické výroční známky? Nebo byste potřebovali jen zrovna tuto turistickou známku vydanou v limitovaném množství? Pokud ano, pořídíte ji na informačních střediscích Národního parku České Švýcarsko v Jetřichovicích a Na Saule, případně také v ostatních informačních střediscích v regionu (Srbská Kamenice, Krásná Lípa, ...).

turistická známka1turistická známka1turistická známka

 TURISTICKÁ VIZITKA K VÝROČÍ 50 LET ZALOŽENÍ CHKO LABSKÉ PÍSKOVCE

Na informačních střediscích Národního parku České Švýcarsko (IS Jetřichovice a Na Saule), si můžete pořídit do svého turistického deníku výroční turistickou vizitku.

turistická vizitka

 

 

 

 

 

 

 AKCE NA POMOC PŘÍRODĚ

PETKOBRANÍ 2022

Vydejte se s námi uklízet pravý břeh řeky Labe v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. S sebou si vezměte rukavice a holínky (případně jiné dobré boty do vlhka). Akci pořádáme ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. Více informací o akci najdete ZDE.

uklidme svět

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OSVOBOĎME ŘEKU KAMENICI od odpadu

Pojďte s námi uklidit část řeky Kamenice, která protéká dvěma chráněnými krajinnými oblasti Lužické hory a Labské pískovce a Národním parkem České Švýcarsko. Uklízet budeme samotný tok a břehové porosty mezi Českou Kamenicí a Rabštejnem. Kontakt na organizátora: Jakub Juda, 737 276 863, j.juda@npcs.cz.

plakátek úklidové akce

Bezpečnost návštěvníků

Aktuální stupeň požárního rizika:
BĚŽNÁ SITUACE
Mějte, prosím, na paměti, že ani za běžné situace není v lesích povoleno rozdělávat ohně, kouřit či používat vařiče.


UPOZORNĚNÍ! NA CELÉM ÚZEMÍ NÁRODNÍHO PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO HROZÍ VYSOKÉ NEBEZPEČÍ PÁDU STROMŮ. VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!


AKTUÁLNÍ OMEZENÍ VSTUPU

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz