Dobrovolníci pomohli s vypuštěním malých lososů

Dvě desítky dobrovolníků pomohly v sobotu, 26. dubna 2025, v Národním parku České Švýcarsko s vypuštěním čtyřiceti tisíc malých lososů do říček Jetřichovické Bělé a Kamenice. Malé ryby se ve vodních tocích líhnuly od počátku března ve speciálních inkubačních schránkách, umístěných s podporou WWF (Světový fond na ochranu přírody), ve spolupráci se spolkem Beleco a správou NP České Švýcarsko. Akci podpořila Nadace Severočeská voda, část jiker byla zakoupena díky příspěvkům veřejnosti do sbírky vyhlášené Správou Národního parku České Švýcarsko.

“Metoda líhnutí jiker v plovoucích inkubačních schránkách se nám jednoznačně osvědčila, úspěšnost zdaleka přesahuje 95 procent,” říká Jiří Křesina z Beleco, z.s., a dodává: “V porovnání s metodou používanou v minulosti, kdy se malé rybičky přivážely z líhně, je současný přístup výrazně šetrnější a méně stresující a plůdek si od začátku vývoje zvyká na mateřské prostředí. Proto tuto metodu využíváme nejen pro inkubaci lososů, ale i dalších domácích druhů ryb na jiných vodních tocích.”

Vlastní vypouštění rybiček však dále probíhá postaru. Dobrovolníci obdrží svou dávku čerstvě vylíhnutých rybiček do vědra naplněného potoční vodou a vypouštějí je postupně, po několika málo jedincích, podél břehů říčky pomocí sběračky či rybářské síťky.

Malé ryby po vypuštění ve vodním toku setrvávají další zhruba rok až dva, než dorostou do velikosti, kdy se mohou vydat na svou pouť do Severního moře. Tam dosahují dospělosti a po dalších zhruba dvou letech se mohou vydat na cestu zpět do domovské říčky, kde se pokusí založit další generaci. Při tahu po proudu i proti němu, ale i přímo v moři musí čelit řadě překážek.

„Stav našich řek a rybích populací je pro nás důležité téma, kterému se dlouhodobě věnujeme na globální úrovni a nyní i v ČR. Snažíme se, aby se vodní toky co nejvíc přiblížily svému přirozenému stavu – a tím zlepšily prostředí pro rostliny i živočichy, kteří jsou na ně navázaní. Pracujeme proto na tom, aby byly řeky lépe prostupné pro migrující druhy, jako je třeba losos obecný,“ říká Lenka Fryčová, ředitelka WWF Česko.

“Říčka Kamenice a dolní tok Labe na českém území jsou dnes jedinými místy, kde se u nás s lososy můžeme setkat. Je tomu tak i díky všestranné podpoře odborných organizací, ale i laické veřejnosti. Návratový projekt lososů obecných ukazuje na fakt, že vodní ekosystémy jsou velmi zranitelné. Zlepšování jejich stavu i migrační prostupnosti proto musíme všichni věnovat velkou pozornost,” doplňuje Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.

Lososi obecní byli v minulosti obvyklými obyvateli přítoků Labe i Vltavy. Jejich vyhubení, po boku intenzivního rybolovu v době jejich migrace, silně přispělo industriální znečištění vod v době průmyslové revoluce, i postupující výstavba příčných překážek, například Masarykových zdymadel v Ústí nad Labem. V Kamenici byli lososi vyhubeni nejpozději v roce 1923, v Labi byli poslední jedinci spatřeni po roce 1945.

Společná tisková zpráva WWF a Správy NP České Švýcarsko

Kontakty pro média

Tomáš Salov, Správa NP České Švýcarsko, +420 737 276 865, t.salov@npcs.cz
Jasna Sýkorová WWF (Světový fond na ochranu přírody), +420 739 415 163, jsykorova@wwfcee.org

Dobrovolníci vypustili do Jetřichovické Bělé a Kamenice malé lososy z inkubačních schránek. Foto: Tomáš Salov
Dobrovolníci vypustili do Jetřichovické Bělé a Kamenice malé lososy z inkubačních schránek. Foto: Tomáš Salov
Dobrovolníci vypustili do Jetřichovické Bělé a Kamenice malé lososy z inkubačních schránek. Foto: Tomáš Salov
Dobrovolníci vypustili do Jetřichovické Bělé a Kamenice malé lososy z inkubačních schránek. Foto: Tomáš Salov

 

Volná místa

Hledáme nové kolegyně / kolegy na pracovní pozice:

Sledujte nás

Logo Meta - Facebook v modré variantě

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz