I ve druhém roce po rozsáhlém požáru v národním parku České Švýcarsko patří prevence k prioritám. Příroda se obnovuje

Po dvou letech od vzniku rozsáhlého lesního požáru, který v Národním parku České Švýcarsko zasáhl plochu o rozloze 1060 hektarů a na ploše 115 hektarů přesáhl i do Saského Švýcarska, jsou oblasti požářišť porostlé hustým zmlazením pionýrských dřevin. Spontánně vzniklému lesnímu porostu nyní dominují místy až dva metry vysoké břízy, k dalším dřevinám patří topol osika či borovice lesní. V některých místech se již nyní objevují i mladé buky či duby.

„Rychle se obnovující les ukazuje skutečnou sílu přírodních procesů. Současně však naší prioritou zůstává předcházení požárům, které představují pro člověka hrozbu,“ říká Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Intenzivně proto spolupracujeme jak s hasičským záchranným sborem, tak i s obcemi a dobrovolnými hasiči. V úzkém kontaktu jsme i se Správou Národního parku Saské Švýcarsko.“

Příroda se dva roky po rozsáhlém požáru v oblasti Hřenska dynamicky obnovuje. Foto: Tomáš Salov
Příroda Národního parku České Švýcarsko se dva roky po rozsáhlém požáru v oblasti Hřenska dynamicky obnovuje. Požářišti nyní dominují pionýrské dřeviny, které vytváří vhodné podmínky pro rozvoj dalších druhů. Foto: Tomáš Salov

V uplynulých dvou letech Správa Národního parku České Švýcarsko realizovala celou řadu opatření zaměřených na předcházení vzniku požárů. V loňském roce byly na základě předchozího posudku zpracovaného Ústavem pro výzkum lesních ekosystémů (IFER) zrealizovány bezpečnostní těžby v okolí obcí, s cílem snížit požární zátěž. Tyto těžby na některých místech pokračují i v letošním roce. Vytěžené plochy v okolí obcí jsou postupně uměle zalesňovány listnatými dřevinami, které mají větší požární odolnost než jehličnany.

Současně na základě konzultací s Hasičským záchranným sborem byly na území národního parku rozmístěny doplňkové zdroje hasební vody, zejména tři hasičské vaky o objemu 50 tisíc litrů vody, obnovena byla jedna historická nádrž o objemu 70 tisíc litrů a rozmístěny bylo i třináct malých nádrží o objemu 1000 litrů. Letos správa parku do výbavy pořídila i speciálně vyvinuté vzdouvací přepážky, které umožňují zvýšit hladinu menších vodních toků tak, aby bylo možné čerpat z nich vodu do hasičské techniky.

Správa NP České Švýcarsko průběžně rozvíjí systém preventivních opatření. Na snímku test vzdouvací přepážky. Foto: Tomáš Salov
Správa Národního parku České Švýcarsko průběžně rozvíjí systém preventivních opatření, která mají snížit riziko vzniku rozsáhlých požárů. V letošním roce do výbavy byly doplněny vzdouvací přepážky, které hasičům v případě potřeby umožňují čerpat vodu z menších toků v národním parku. Foto: Tomáš Salov

Došlo k personálnímu posílení stráže přírody a zřízení pracovní pozice požárního preventisty. Terénní personál byl vybaven hasebními i dalšími technickými prostředky, zejména hasičskými zádovými vaky, ale také čtyřkolkou s hasební nástavbou nebo v letošním roce také dronem s termokamerou. Pracovníci správy parku také pravidelně absolvují školení v zacházení s touto technikou.

Správa Národního parku České Švýcarsko s Hasičským záchranným sborem ČR spolupracuje při cvičeních, intenzivně spolupracuje také s dobrovolnými hasiči, například při provádění kondičních jízd, aby případně zasahující hasiči měli lepší znalost terénu národního parku. Správa parku letos vytvořila i speciální mapovou aplikaci pro hasiče, která v mobilních zařízeních funguje i mimo dosah telefonního signálu či internetu a obsahuje důležité informace, například o umístění zdrojů vody, sjízdnosti cest pro různé druhy techniky či možnosti pro otáčení nebo odstavení vozidel.

Požární prevenci se správa parku věnuje i v přeshraničním měřítku, se Správou Národního parku Saské Švýcarsko a hasiči ze Saska se schází za účelem hledání dalších možností spolupráce v případech přeshraničního vedení hasebního zásahu.

Některá opatření, která mají předejít vzniku požárů, jsou zaměřena také na veřejnost. V závislosti na stupni požárního nebezpečí vyhlašovaném Českým hydrometeorologickým ústavem jsou dynamicky upravovány možnosti využívání území národního parku návštěvníky. Při středním stupni požárního nebezpečí vstupuje automaticky v platnost noční zákaz vstupu do lesa v čase od 22 do 6 hodin. Při vysokém stupni požárního nebezpečí je pohyb návštěvníků navíc omezen pouze na značené turistické trasy. O platném stupni požárního nebezpečí jsou návštěvníci informováni nejen prostřednictvím internetových stránek správy parku či sociálních sítí, ale také ukazateli umístěnými na všech vstupech do Národního parku České Švýcarsko.

V obdobích se zvýšeným rizikem požárního nebezpečí správa národního parku také automaticky aktivuje monitorovací hlídky, které pravidelně z vyvýšených míst kontrolují území národního parku, aby případný oheň byl zjištěn co nejdříve.

Přes veškerá přijatá preventivní opatření hraje nejdůležitější roli chování návštěvníků národního parku. Správa Národního parku České Švýcarsko pravidelně apeluje na návštěvníky, aby v přírodě nekouřili, nerozdělávali ohně ani nepoužívali vařiče, a to ani v obdobích s nízkým stupněm požárního nebezpečí.

V roce 2023, tedy rok po rozsáhlém požáru, byly v národním parku České Švýcarsku hašeny dva požáry vzniklé nezodpovědným chováním návštěvníků, během prvního pololetí roku 2024 museli hasiči do národního parku vyjet rovněž dvakrát.

Upozornění

Sledujte nás

Logo Meta - Facebook v modré variantě

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz