Skončilo období hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků. Díky respektu návštěvníků z hnízd vylétly dvě desítky sokolů a sedm čápů černých

Uplynutím posledního červencového dne v národním parku České Švýcarsko a chráněné krajinné oblasti Labské pískovce skončilo období, kdy byly kvůli ochraně zvláště chráněných druhů ptáků pro veřejnost uzavřeny jejich hnízdní lokality. Hnízdiště byla v terénu již tradičně od počátku března označena vymezovacími páskami a informačními tabulemi. Díky dodržování omezení vstupu ze strany návštěvníků řada hnízdění mohla úspěšně proběhnout a ptačím párům se podařilo odchovat mláďata až do věku, kdy byla schopna z hnízd vylétnout. Zvláště chráněnými druhy ptáků, pro které se vstup do okolí hnízdišť uzavírá, jsou v Českém Švýcarsku sokol stěhovavý, čáp černý a výr velký.

Hnízda sokolů stěhovavých letos opustilo dvacet mláďat, osm jich vylétlo přímo z národního parku, dalších dvanáct pak z hnízd v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Čápi černí odchovali celkem sedm mláďat, dvě přímo na území národního parku a pět na území CHKO Labské pískovce. Počet mláďat výrů velkých znám není, dohledat přesnou polohu bez narušení průběhu hnízdění je u tohoto druhu velmi složité.

Díky dlouhodobému programu kroužkování zejména čápů černých a sokolů stěhovavých ornitologové získávají i řadu podrobností o životě a osudech některých jedinců. Letos například Správa Národního parku České Švýcarsko obdržela hlášení, že čáp černý okroužkovaný v Labských pískovcích byl spatřen v Senegalu. Jedná se o hlášení z dosud největší vzdálenosti (informovali jsme zde).

Svým příběhem letos zaujala také devítiletá samička sokola stěhovavého, která již šestým rokem hnízdí v Ostrově u Tisé. „Pravidelně tady úspěšně vyvádí 4 mláďata. Vylíhla se v roce 2015 v Hamru na Jezeře a víme, že její matka se vylíhla roku 2005 ve skalách Affensteine v sousedním Saském Švýcarsku. Letos si našla novou hnízdní dutinu mimo předpokládanou dočasně chráněnou plochu,“ popisuje Václav Sojka, strážce národního parku České Švýcarsko.

Ihned po nalezení její nové hnízdní dutiny strážci přírody vymezili novou dočasně chráněnou plochu, aby hnízdění mohlo nerušeně proběhnout. „V této situaci sokolí samičce velice pomohli také kolegové z Českého horolezeckého svazu, kteří informaci o novém hnízdišti obratem rozšířili do celé lezecké komunity,“ popisuje Václav Sojka, a pokračuje: „Tento respekt ke zvířecím obyvatelům zdejších skal dává dobré šance nejen zvláště chráněným, ale i dalším ptačím druhům, bez kterých by zdejší obloha byla výrazně chudší, například poštolkám nebo krkavcům.“

V novém hnízdě se nakonec ze snůšky čtyř vajec vylíhla dvě mláďata, která z hnízda také vylétla.

Sokolí samička krmí na skalním hnízdě mláďata. Foto: Václav Sojka
Devítiletá sokolí samička původem z Hamru na Jezeře krmí na skalním hnízdě v Ostrově u Tisé mláďata. Letos si nepředpokládaně našla jinou hnízdní dutinu. Nové hnízdo se podařilo ve spolupráci s Českým horolezeckým svazem ochránit a úspěšně z něj vylétla dvě mláďata.  Foto: Václav Sojka

Upozornění

Sledujte nás

Logo Meta - Facebook v modré variantě

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz