Tři roky od velkého požáru je jasno: Národní park v době požáru neporušil předpisy pro požární prevenci v lese
Skoro tři roky od propuknutí rozsáhlého lesního požáru v oblasti Hřenska v Národním parku České Švýcarsko bylo pravomocně uzavřeno přestupkové řízení, které se správou parku vedl Hasičský záchranný sbor České republiky pro podezření z porušení povinností na úseku požární prevence. Po kontrolách prováděných od srpna 2022, tedy ještě v době hašení požáru, HZS obvinila správu parku ze spáchání tří přestupků. Správě parku byla nakonec pravomocně uložena pokuta ve výši 10 tisíc korun za nedoložení revize nádrže na požární vodu, určené k případnému hašení rekreačních objektů v Mezní Louce. Zbývající obvinění vznesená proti národnímu parku byla v průběhu odvolacích řízení vyvrácena. Pravomocné rozhodnutí a příkaz obsahující původní obvinění Správa Národního parku zveřejňuje.
“Během požáru a v době po něm správa národního parku čelila vlně kritiky, podle které údajně hrubě porušovala zásady požární prevence. Například Analýza okolností požáru v NP České Švýcarsko zveřejněná Hasičským záchranným sborem v září 2022 obsahuje závažné výhrady. Závěry přestupkového řízení však žádnou z nich nepotvrzují,” říká Petr Kříž, ředitel Správa Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “To však neznamená, že jsme v posledních třech letech zůstali v oblasti požární prevence pouze na základní úrovni, stanovené vlastníkům lesa zákonem. Naopak jsme požární prevenci posunuli na nejvyšší možnou úroveň, včetně využití nových technologií.”
Pro předcházení požárům lesa přijala v uplynulém období celou řadu opatření, od těžeb a zalesňování odolnějšími dřevinami v blízkosti obcí, přes umísťování pohotovostních zdrojů vody, vybavování terénního personálu hasebními prostředky, spolupráci s hasiči při provádění kondičních jízd a cvičení, vytvoření speciální mapové aplikace pro lepší orientaci hasičů v terénu, dynamické řízení návštěvnosti podle stupně požárního rizika až po monitoring území národního parku pomocí automatických dronů. Veškerá přijatá opatření zdaleka přesahují zákonné požadavky kladené na vlastníky lesů.
“Jedním z důležitých kroků bylo i zpracování studie zdolávání požárů na území národního parku, které správa parku zadala v loňském roce. Studie doporučuje, jaká preventivní opatření má přijmout nejen správa parku, ale i další aktéři v regionu.” doplňuje Petr Kříž, a pokračuje: “Velkou část obsažených doporučení správa parku splňovala již před jejím dokončením, v naplňování dalších pokračujeme.”
Přehled obvinění vznesených v roce 2023 správním orgánem HZS
V původním příkazu správní orgán HZS obvinil Správu Národního parku České Švýcarsko ze spáchání tří přestupků.
Prvním z nich mělo být ztížení výkonu státního požárního dozoru při provádění tematické kontroly zahájené u obviněné dne 5. 8. 2022 nepředložením dokladů a nesdělením informace, do jaké kategorie požárního nebezpečí obviněná svou činnost spočívající v hospodaření v lesních porostech a na pozemcích plnících funkci lesa na území Národního parku České Švýcarsko začlenila. Vzhledem k tomu, že hospodaření v lesních porostech a na pozemcích plnících funkci lesa v České republice nespadá do činností se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím, nevztahovala se na Správu Národního parku České Švýcarsko žádná povinnost se do jiné kategorie požárního nebezpečí zařadit a doklady, jejichž předložení bylo v rámci kontroly požadovány, nebylo možné předložit. Nepředložení požadovaných dokladů navíc zákon ani nedefinuje jako přestupek.
Dalším přestupkem mělo být nevytváření podmínek pro hašení požárů a záchranné práce tím, že na trase Louka na Tokání - Pohovka měly zasahovat větve do pozemní komunikace takovým způsobem, že mohlo dojít k ohrožení mobilní požární techniky a dále pozemní komunikace od Mokrého dolu do Táborového dolu měla být příliš úzká a mít popraskané krajnice, takže při zátěži hasičskou techniku o vyšší hmotnosti hrozilo jejich utržení. Toto obvinění správní orgán ovšem nepodložil žádnými konkrétními důkazy a bylo proto v odvolacím řízení staženo.
Třetím obviněním bylo neprokázání údržby, resp. pravidelných kontrol vybraného zdroje hasební vody v Mezní Louce. Protokol z doby provádění kontroly konstatuje, že voda mohla být z předmětné nádrže v době požáru čerpána. Správě národního parku byla uložena pokuta ve výši 10 tisíc korun.

