V srdci Českého Švýcarska vyrábí čepici s příběhem. Staňte se jeho součástí!

V historické pletárně v Krásné Lípě vyrábí místní pletaři vlněnou čepici, která vypráví tři příběhy. O řemeslném umu, o zapojení veřejnosti do ochrany přírody v Národním parku České Švýcarsko a o spolupráci regionálních výrobců s přírodovědci.

První příběh se stejně, jako pletená čepice s logem národního parku, rodí v Schindlerově pletárně díky řemeslnému umu místních pletařek a pletařů. „Již více než 165 let vdechují krásnolipští pletaři život mnoha řemeslným výrobkům,“ přibližuje práci v malé továrně na břehu říčky Křinice Martin Veselík, majitel pletárny, a dodává: „Čepici pleteme ze stoprocentní merino vlny jemnosti Extra Fine v několika barvách a díky použitému stylu pletení bez nutnosti stříhání a šití je její výroba zcela bezodpadová. Využitím ryze přírodního materiálu vytváříme kvalitní, pohodlný a především udržitelný výrobek, který nezatěžuje životní prostředí.“

Čepice s logem národního parku doplní řadu unikátních předmětů, které opravdu pomáhají. „Jsme velmi rádi, že k oblíbené lososí Rybičce z Mikova můžeme zařadit další produkt, který se vyrábí v regionu Českého Švýcarska,“ říká Filip Molčan, zakladatel myšlenky projektu České parky a představuje druhý z příběhů, který má čepice vpletený do svého vzoru: „Spolupráce mezi místním podnikatelem a Správou Národního parku České Švýcarsko ukazuje, že i takto rozdílné subjekty mohou najít společnou řeč při naplňování stejného cíle, kterým je ochrana našeho přírodního dědictví.“

Poslední a nejdůležitější příběh píší sami lidé, kteří nákupem čepice podpoří ochranu přírody v Českém Švýcarsku. Některé z již podpořených projektů vypočítává ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda: „Díky nákupům dobročinných suvenýrů jsme mohli financovat například výrobu sovích budek nebo instalaci podložky pod čapí hnízdo a společně s veřejností jsme nakoupili a pověsili dvě desítky netopýřích budek. Projektů, na nichž se bude moci veřejnost podílet, má správa parku připravených několik. Aktuálně dokončujeme přípravy na vybudování dvou drobných tůněk v lokalitě Na Čechu, které napomohou zadržování vody v krajině.“

Veřejnost se bude moci zapojit do ochranářských projektů národního parku nejen prostřednictvím nákupu na www.ceskeparky.cz , ale také účastí na jednotlivých akcích, při nichž bude mít také možnost přiložit ruku k dílu.

Nákupem čepice nebo jiného užitečného suvenýru lidé mohou podpořit ochranu přírody v Českém Švýcarsku. Foto: Filip Molčan
Nákupem čepice nebo jiného užitečného suvenýru lidé mohou podpořit ochranu přírody v Českém Švýcarsku. Foto: Filip Molčan
Čepice s logem národního parku jsou k dispozici ve dvou barevných variantách. Foto: Filip Molčan
Čepice s logem národního parku jsou k dispozici ve dvou barevných variantách. Foto: Filip Molčan

 

Volná místa

Hledáme novou kolegyni / nového kolegu na pracovní pozici:

Lesník

Sledujte nás

Logo Meta - Facebook v modré variantě

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz