Srdečně Vás zveme na přednášku o ekologii ohně a dopadech ohně na přírodní ekosystémy.
Oheň je přirozenou součástí vývoje a fungování mnoha původních ekosystémů. Současné paleoekologické studie dokazují, že v minulých tisíciletích ve střední Evropě hořelo poměrně často. Požáry tak významně ovlivňovaly podobu řady biotopů, udržovaly bezlesí a byly běžnou součástí lesní dynamiky. V průběhu posledních staletí jsme však oheň z naší krajiny i našich myslí efektivně vytěsnili. Hlavní událostí loňského léta byl rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko, který rozvířil debatu o dopadu požárů na přírodu a hrozbě podobných událostí v budoucnosti.
Cílem přednášky je pospojovat všechny tyto souvislosti, podívat se na oheň z mnoha různých pohledů a nabídnout řešení do budoucna včetně preventivních opatření i cíleného využívání ohně v krajině.
Přednáší: RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D - učí a bádá na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a působí v neziskové organizaci Ochrana fauny ČR, o.p.s. Zabývá se výzkumem ptačích společenstev v pralesích a savanách subsaharské Afriky. U nás se intenzivně věnuje moderní ochraně přírody, od praktického managementu v krajině až po snahy změnit myšlení lidí a konání úředníků, založil síť motýlích rezervací. Zabývá se popularizací vědy, pravidelně vystupuje v rádiu i televizi, byl hlavním odborným poradcem při vzniku celovečerního filmu o přírodě ve městech Planeta Praha, je spoluautorem stejnojmenné knihy.
Akce je bezplatná. Na přednášku navazuje exkurze do požárem zasažené plochy národního parku v sobotu 27. 5. 2023.
Kontakt: Jarmila Judová, j.judova@npcs.cz
Akce je realizována v rámci projektu: Plšíkova učebna 2 – EVVO v NP České Švýcarsko, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.mzp.cz, www.sfzp.cz;
