Zahrajte si hledačku na naučné stezce Česká silnice a vydejte se tak na výlet časem od pravěku po současnost

Pokud jste ještě nestihli navštívit novou naučnou stezku Česká silnice nedaleko Vysoké Lípy, která byla slavnostně otevřena v loňském roce, máte možnost to letos napravit a ještě si k tomu zahrát během výletu hledačku za malým pokladem. Tato hra je také známá pod anglickým označením quest nebo questing.

Budete-li pozorně číst naučné tabule, sledovat okolí stezky a všímat si dobře exponátů, které jsou její součástí, určitě najdete všech 14 odpovědí na otázky týkající se historie zdejšího kraje, zajímavostí o lesních řemeslech nebo zvířat putujících krajinou v době pravěkých lovců.

Vyluštěná tajenka vám pak otevře cestu k pokladu, který je uschován v Zadních Jetřichovicích na konci naučné stezky. Podklady k hledačce si stáhněte na webu www.npcs.cz/quest nebo je najdete na začátku naučné stezky pod Šaunštejnem, kde jsou k dispozici i tužky, ale pro jistotu si s sebou vezměte i vlastní 😊

Hledačka je od začátku dubna už opět plně funkční, včetně závěrečného pokladu, který je vždy na zimu odstraněn, aby jej chlad a vlhko nepoškodily.

Hra začíná ve Vysoké Lípě na křižovatce pod Šaunštejnem a končí po 6 kilometrech v zaniklé osadě v Zadních Jetřichovicích, u hranic s Německem. Počítejte, že pěšky i s hledáním odpovědí Vám to bude trvat minimálně 3 hodiny, na kole o něco méně, asi tak 1,5 hodiny. Nezapomeňte, že se pak ještě musíte vrátit zpět, takže celkový čas bude mnohem delší. Trasa je vhodná také pro rodiny s kočárky nebo, s pomocí druhé osoby, i pro vozíčkáře. Hledačku samy snadno zvládnou děti druhého stupně a s pomocí rodičů i mladší děti.

Přejeme Vám příjemný zážitek ze hry a děkujeme, že vše zachováte v pořádku i pro další návštěvníky. Pokud zjistíte na stezce nebo u pokladu nějaké závady a problémy, dejte nám prosím vědět, ať to můžeme rychle napravit a zajistit bezproblémové fungování hledačky.

Kontakt: Jarmila Judová, j.judova@npcs.cz

UPOZORNĚNÍ: Do poloviny června je neprůjezdná silnice mezi Rynarticemi a Jetřichovicemi, kde probíhá oprava dešťové kanalizace! Podrobnosti ZDE.

Bedna s pokladem v Zadních Jetřichovicích
Vyluštěná tajenka hledací hry otevře cestu k pokladu, který je uschován v Zadních Jetřichovicích, na konci naučné stezky. Foto: Tomáš Salov

 

Naši partneři

Další témata

řeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz