Nejdřív okénka, nyní i dveře: Informační střediska se otevírají návštěvníkům

Od uplynulého víkendu začala informační střediska Správy Národního parku České Švýcarsko poskytovat služby návštěvníkům. Počínaje dnešním dnem mohou díky uvolnění opatření proti šíření koronaviru začít poskytovat služby v také ve vnitřních prostorech. Po celý týden je nyní návštěvníkům k dispozici informační středisko v Jetřichovicích, informační středisko Saula v Dolní Chřibské prozatím bude otevřené o víkendech, do nepřetržitého provozu přejde od června. Služby návštěvníkům regionu již poskytují také informační střediska, na jejichž provoz Správa Národního parku České Švýcarsko přispívá, tedy v Krásné Lípě a v Srbské Kamenici.

Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko: „Turistická sezóna v Českém Švýcarsku fakticky již začala a víkendová návštěvnost národního parku i jeho okolí v mnoha ohledech navozuje dojem hlavní sezóny, jsme proto velmi rádi, že nám okolnosti konečně umožnily spuštění služeb, které návštěvníkům dosud poskytnuty být nemohly.“

Provoz regionálních informačních středisek, která jsou v majetku správy parku, od letošního roku zajišťuje sociální podnik Good Sailors, s.r.o., který v rámci výběrového řízení vypsaného počátkem letošního roku podal vítěznou cenovou nabídku. Kromě bezplatného poskytování informací veřejnosti ve střediscích zůstane návštěvníkům nadále zachována možnost nakoupit regionální produkty, nově v nich získají také možnost podpořit ochranu přírody nákupem funkčních suvenýrů vytvořených národnímu parku „na míru“ (podrobnosti ZDE). Jako sociální podnik s úzkým vztahem k regionu Good Sailors, s.r.o. současně nabídne uplatnění čtyřem lidem z regionu národního parku, kteří mají ztíženou startovní pozici na pracovním trhu kvůli zdravotnímu hendikepu.

Na provozování vlastních informačních středisek správa parku letos vynaloží 1,15 mil. Kč. Pravidelně Správa Národního parku České Švýcarsko finančně přispívá také na provoz dalších dvou středisek v regionu. Na provoz informačního střediska v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě letos vynaloží částku 480 tis. Kč, provoz informačního střediska v Srbské Kamenici podpoří částkou téměř 300 tis. Kč.

Interiér informačního střediska v Jetřichovicích
Kromě bezplatně poskytnutých informací návštěvníci v informačních střediscích pořídí regionální produkty, nově v nich také mohou podpořit ochranu přírody nákupem funkčních suvenýrů vytvořených národnímu parku „na míru“. Foto: Jakub Juda
Informační středisko Správy NP České Švýcarsko v Jetřichovicích. Foto: Jakub Juda
Informační středisko Správy NP České Švýcarsko v Jetřichovicích. Foto: Jakub Juda

 

Naši partneři

Další témata

řeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz