NETRADIČNÍ EKOVÝCHOVNÉ HRY NÁRODNÍHO PARKU

Vítáme Vás na stránce věnované netradičním hrám na území Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Aktuálně máme pro Vás připraveny dvě hry, jejichž popis naleznete níže na stránce:

 

 

PUTOVÁNÍ KRAJINOU PÍSKOVCOVÝCH SKAL

K padesátým narozeninám Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce věnovala Správa NP České Švýcarsko veřejnosti poznávací hru, která zavede hravé soutěžící po zajímavých místech zdejších pískovcových skal. Hra platí i nadále a opět čeká na prvních deset nejrychlejších soutěžících zajímavá odměna v podobě produktů, které pomáhají (www.ceskeparky.cz). Odměnu získáte i za navštívení a  splnění úkolů aspoň na 3 místech z devíti.... A to už stojí za to!!!

produkty eshopu české parky

 

 

 

 

 

 

 

Pro hru budete potřebovat pracovní list s odpovědním archem. Pro snazší vytištění si jej můžete stáhnout na čtyři díly, které vytisknete bez problémů na formát A4 (část1, část2, část3, část4). Pracovní list (skládačku s odpovědním archem) najdete také na některých informačních střediscích v regionu České Švýcarska.

Veškeré informace a pravidla ke hře naleznete v pracovním listu. Soutěž bude ukončena 15. 11. 2024, případně do vydání všech deseti připravených balíčků s odměnou. Po vydání všech výherních balíčků bude soutěž na místě ponechána (značky s reliéfem zvířete či rostliny) a budete si ji moci zahrát jen tak pro pobavení.

INFORMACE KE HŘE:

Do hry bylo vybráno několik míst z různých částí CHKO Labské pískovce, ať už ze severu v okolí Mikulášovic nebo z jihozápadní části u Děčína, nechybí ale ani Tisá nebo okolí Všemil.

Herní odpovědi a úkoly budete vyplňovat do dopovědnícho archu, který si můžete stáhnout na odkazu uvedeném výše. Na každém navštíveném místě bude třeba také najít značku se zvířetem či rostlinou, jejichž reliéf si pomocí tužky přenesete na papír jako důkaz, že jste místo navštívili.

Budeme velmi rádi, když na své cestě za odpověďmi budete respektovat pravidla chování v chráněných územích a přednostně pro své putování využijete turistické autobusy, vlaky nebo kola. I proto získá malou drobnost každý, kdo spolu s odpovědním archem zašle také minimálně jednu jízdenku ze svých cest za odpověďmi po Labských pískovcích.

Vyplněný arch ( i částečně vyplněný) nám zasílejte poštou na adresu Správa NP České Švýcarsko, Pražská 52, 407 46, Krásná Lípa nebo ofocený na email j.judova@npcs.cz. Nezapomeňte uvést své jméno a adresu.

Tajná informace: Pokud při hledání značek s reliéfy budete v koncích a nebudete moci, ani díky nápovědě v pracovní listu, nalézt v terénu reliéfní značku, zavolejte nám na 737 276 863 (poradíme Vám :-)).

 

 

CESTA ČASEM OD PRAVĚKU PO SOUČASNOST

Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu časem od pravěku po současnost a vyzkoušejte si questing Naučnou stezkou Česká silnice.

Questingovou hru naleznete na Naučné stezce Česká silnice, která začíná na křižovatce pod skalním hradem Šaunštejn u Vysoké Lípy a končí v Zadních Jetřichovicích na hranicích s Německem. Trasa prochází po České silnici Národním parkem České Švýcarsko.

Questing Vás provede historií České silnice a jejího okolí. Na konci questingu naleznete truhu s pokladem. Do truhly se ale nedostane každý - její tajemství se otevře pouze úspěšným hráčům, kteří vyluští správně tajenku. Podaří se to právě Vám?

Na začátku trasy naleznete schránky se zadáním a tužkou. Pokud chcete mít jistotu, že nenarazíte na prázdné schránky (jejich kapacita je omezená), můžete si zadání ke hře stáhnout zde.

INFORMACE KE HŘE:

Trasa: Vysoká Lípa, křižovatka pod Šaunštejnem - zaniklá osada Zadní Jetřichovice u hranic s Německem (stezka netvoří okruh).

Délka trasy: 6 km, cca 3 hodiny pěšky, cca 1,5 h na kole, trasu je možné projít s kočárkem, vozíčkáři projedou trasu s pomocí druhé osoby.

Počet zastavení: 12

Obtížnost hledačky: fyzicky lehká, na orientaci jednoduchá.

Kdy je vhodné hledačku procházet: hledačka je přístupná celoročně, ale nejvhodnější čas k návštěvě je od jara do podzimu. V zimě si hledačku také můžete projít, ale závěrečný poklad nenaleznete. Kvůli pravidelné údržbě je přes zimu nedostupný (od 1. 11. do 31. 3.).

Vybavení na cestu: papír se zadáním (můžete stáhnout zde), tužku

Začátek hledačky: Vysoká Lípa, křižovatka pod Šaunštejnem (GPS: 50.8671942N, 14.3538517E)

Konec hledačky: Zadní Jetřichovice (GPS: 50.8985511N, 14.3573225E)

Hledačku pro Vás připravila Správa Národního parku České Švýcarsko. Více informací získáte na j.judova@npcs.cz nebo na 775 552 790

Sledujte nás

Logo Meta - Facebook v modré variantě

Naši partneři

Další témata

 

baner Požár v NPbanner s Pravčickou bránouřeka Labebaner ornitologického klubu

Další instituce resortu ŽP

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.ochranaprirody.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká geologická služba - Geofond www.geofond.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz