Horolezectví v NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce
Horolezectví má v Českosaském Švýcarsku velmi dlouhou tradici sahající až do 2. poloviny 19. století. Ani vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce (dále jen "CHKO") v roce 1972 a Národního parku Českého Švýcarsko (dále jen "národní park") v roce 2000 nebyla tato tradice přerušena. Aby však nedocházelo ke konfliktům se zájmy ochrany přírody (ochrana hnízdišť zvláště chráněných ptačích druhů, ochrana skal a skalní vegetace), bylo třeba nastavit určitá omezení a pravidla pro provozování horolezectví.
Horolezectví v Národním parku České Švýcarsko:
Pravidla horolezectví upravuje opatření obecné povahy o vyhrazení míst k provozování horolezeckých sportů a o vyhrazení přístupových horolezeckých tras v klidovém území. Horolezectví je možné provozovat pouze na vyhrazených skalních věžích a masívech, jejichž seznam tvoří přílohu č. 1 vydaného opatření obecné povahy. Přístup k horolezeckým objektům v klidovém území národního parku je možný výhradně po vyhrazených přístupových trasách.
Horolezectví v CHKO Labské pískovce:
Na území CHKO Labské pískovce platí obdobná pravidla lezení jako na území národního parku. Zvláštní režim platí v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe a v Přírodní památce Tiské stěny, kde je horolezectví rovněž regulováno opatřeními obecné povahy.